Czy znacie Mindfulness? Ostatnio treningi uważności są bardzo modne. Może i Wam się spodobają.
Dobrych wrażeń. Pedagodzy.
Czy znacie Mindfulness? Ostatnio treningi uważności są bardzo modne. Może i Wam się spodobają.
Dobrych wrażeń. Pedagodzy.
Zbliża się koniec semestru. Dopadła Cię frustracja?!!!! Może to Ci pomoże? Spróbuj!
Trening Autogenny Schultza:
https://www.youtube.com/watch?v=DAxYabx1ELQ
lub Relaksacja Jacobsona?!!!
https://www.youtube.com/watch?v=X1HXg6BkKw0
Zapraszamy do relaksu. Pedagodzy.
Nauczyciele Bibliotekarze zachęcają uczniów pełnoletnich (klasy III i IV) do udziału w konkursie literacko-plastycznym „Na granicy”, zorganizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. To propozycja, by przelać na papier wszystko to, co pojawiło się w duszy w ciągu ostatnich miesięcy. Ten czas – czas pod znakiem pandemii Covid-19 – był i nadal jest bardzo trudny. Dla niektórych być może nie do zniesienia. Stąd nazwa – Na granicy. Wielu z nas znalazło się na granicy wytrzymałości, może na granicy lęku, strachu… o wszystko – o zdrowie, życie, bliskich, o pracę, środki do życia. Można wyliczać bez końca. Być może ktoś znalazł się na granicy wiary w ludzi, na granicy życzliwości, solidarności. A może niektórzy z nasz przekroczyli już granicę agresji, paniki, egoizmu? Bardzo prawdopodobne, że dla niektórych życie stanęło na granicy absurdu. Musieliśmy wyjść z naszych stref komfortu, z bezpiecznej codzienności i próbować się dostosować, zachowując przy tym ile się da pokoju serca i pogody ducha.
Jedną z propozycji jest esej. Esej – bo to forma, która wymyka się sztywnym definicjom i daje ogromne możliwości przekazania emocji, przemyśleń, refleksji. Powinien to być esej publicystyczny, w którym punktem wyjścia jest nasza społeczna lub indywidualna codzienność w czasach koronawirusa. Ważne, by to były własne przemyślenia, własne refleksje i własne najbardziej osobiste emocje. Fakty znamy – żyjemy w czasach epidemii. To co chcemy poznać to myśli i uczucia jakie temu życiu towarzyszą.
Druga propozycja to obraz – rysunek lub grafika, które będą ilustracją zdarzeń, myśli i emocji. To jakby stopklatka wyjęta z całego ciągu osobistych doświadczeń, które miały miejsce w okresie odosobnienia i także obecnie, w czasie obostrzeń społecznych. Obraz nie opowie wszystkiego, ale dzięki artystycznej ekspresji może w mocny sposób przekazać to co najważniejsze – stan duszy.
Najlepsze prace – i te literackie i plastyczne – zostaną opublikowane w e-wydawnictwie pt. Na granicy. Rysunki i grafika będą stanowiły ilustracje do zbioru esejów. A cała publikacja pokaże co czujemy i co myślimy, gdy stajemy na granicy naszego dotychczasowego, znajomego, poukładanego i bezpiecznego świata.
Prace niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach należy przesłać na adres: nagranicy@pikpodlaskie.pl do 31 grudnia 2020 r.
Regulamin i karta zgłoszenia jest dostępna na stronie: www.pikpodlaskie.pl
Osoby do kontaktu: Barbara Jurczewska-Ignaciuk, Tamara Korniluk.
Przypominamy uczniom , nauczycielom i pracownikom szkoły, że biblioteka szkolna pracuje w godz. 8-14.15 (poniedziałek-czwartek) oraz 8-13.30 (piątek). Zapraszamy serdecznie do wypożyczania lektur i literatury pięknej oraz prasy (Charaktery, Tygodnik Powszechny, Piłka nożna).
Informujemy również, że zwycięzcą 24. Edycji Literackiej Nagrody Nike został Radek Rak. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Polecamy tą pozycję dla osób zainteresowanych baśniowością słowiańską oraz powstaniem chłopskim przeciwko dworom szlacheckim. Niewolnictwa chłopów w XIX wieku w Galicji to fakt, który R. Rak opisuje bardzo realistycznie i szczegółowo opierając się na źródłach historycznych.
Już posiadamy tą pozycję w naszym księgozbiorze!
Zapraszamy również po inne zakupione nowości z literatury pięknej oraz z dziedziny psychologii i ekonomii. Zakupiłyśmy 16 tytułów, oto niektóre z nich:
1. Z. Miłoszewski, Kwestia ceny
2. J. Żulczyk, Ślepnąc od świateł
3. S. A. Denzil, Śmiertelne kłamstwa
4. St. Kinga, Instytut
5. D. Piątkowski, Obsesja doskonałości
6. Kobiety z ulicy Grodzkiej. Weronika, L. Olejniczak
7. J. B. Peterson, 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
8. N. N. Taleb , Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą…
9. L. Vanderkam, Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem
10. A. Reinwarth, Jak przestać spełniać cudze oczekiwania
11. P. D. Schiff, Gospodarka , rozwój, krach
12. I. A. Schiff, Jak powstaje bogactwo, i kiedy nie powstaje
13. D. Golleman, Inteligencja emocjonalna
...oraz 10 egzemplarzy nowiutkich „Dziadów” z opracowaniem, dla szczególnie zainteresowanych klasyką literatury polskiej! Zapraszamy do nas !
Nauczyciele- bibliotekarze ZSOiT
Nauczyciele bibliotekarze zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji CZYTAJ Pl.
Nasza szkoła po raz szósty została zgłoszona do akcji Czytaj PL. Jest to największa akcja w Polsce promująca czytelnictwo. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania 12 bestsellerowych ebooków i audiobooków. Wśród nich powieści, reportaże, poradniki, kryminały, eseje.
Wystarczy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować kod QR z plakatu i cieszyć się darmowym dostępem do rewelacyjnych książek!.
Akcja trwa do 30 listopada!
Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2020:
1. Jakub Ćwiek „Topiel”
2. Wojtek Drewniak „Historia Bez Cenzury” 5. I straszno, i śmieszno – PRL”
3. Paulina Hendel „Strażnik”
4. Mikołaj Łoziński „Stramer”
5. Karolina Macios „Czarne morze”
6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie”
7. Jakub Małecki „Horyzont”
8. Robert Małecki „Zadra”
9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów”
10. Dominika Słowik „Zimowla”
11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz”
12. Mariusz Szczygieł „Nie ma”
Na początek niekonwencjonalne rozwiązanie problemów tworzonych przez pandemię.
https://www.youtube.com/watch?v=chbWLnTteZM
A następnie Korki.tv. czyli Godzina wychowawcza – Izolacja cz.1 i 2. Garść przydatnej wiedzy na temat psychologicznych aspektów kwarantanny … dla zainteresowanych.
https://player.pl/programy-online/korkitv-odcinki,26043/odcinek-49,S02E49,178484
https://player.pl/programy-online/korkitv-odcinki,26043/odcinek-64,S02E64,179143
Pozdrawiamy. Pedagodzy.
Nauczyciele Bibliotekarze ZSOiT zapraszają na jesienną edycję BookTargu, który zbliża się wielkimi krokami! BookTarg został podzielony na 9 tematycznych bloków: kryminalny, romantyczny, epicki, filmowy, publicystyczny, fantastyczny, dziecięcy i młodzieżowy, translatorski oraz branżowy. Zatem każdy czytelnik, obojętnie co lubi czytać i jakim tematem się interesuje, na pewno znajdzie coś dla siebie.
Zajrzyjcie do zakładki wydarzenia! Program odkrywany jest po kawałku, więc koniecznie śledźcie BookTarg na FB oraz zaglądajcie na stronę https://booktarg.pl.
Łączą nas książki! Do zobaczenia online!
Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tych dniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie we własnych domach. Akcja „Niepodległa do hymnu” na żywo w Internecie odbędzie się o godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu będzie transmitowany Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Uroczystość będzie dostępna on-line, wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal.
Osoby, które w miesiącu listopadzie 2020 r. nie zamieszkiwały w internacie na chwilę obecną nie wnoszą żadnych opłat.
Dyrektor ZSOiT w Białymstoku
dr Cezary Antoni Wysocki
18 pracowników naszej szkoły przyniosło swoje zdjęcia z dzieciństwa, które zostały umieszczone na fb szkolnym. Uczniowie mieli tydzień na rozpoznanie, kto się na nich kryje. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy… ale najlepszą okazała się…. klasa 2E LO, która trafnie wytypowała aż 16 osób. Nagroda - kartka niepytka - będzie na Was czekała po powrocie ze zdalnego nauczania. Co ona oznacza? Będziecie zwolnieni z pytania, sprawdzania pracy domowej, kartkówek i sprawdzianów w wybranych przez wychowawcę dniu.
Zainteresowanie konkursem było duże, bo kto by nie chciał zobaczyć jak wyglądali nauczyciele kiedy byli dziećmi. Zabawa dostarczyła zarówno pracownikom szkoły jak i młodzieży, mnóstwo śmiechu, była źródłem wielu nieporozumień, jak i okazją do miłych wspomnień.
GRATULUJEMY !!!
Samorząd Uczniowski
Mimo niesprzyjających okoliczności i stałego zagrożenia epidemiologicznego, nasi uczniowie aktywnie włączają się w różne akcje charytatywne. Nieocenione jest zaangażowanie klasy II GTZ, która tym razem pod dowództwem Oli Ambrożewicz zorganizowała najpierw zbiórkę fantów, a później aukcję. Zebrane fundusze pomogą podopiecznej fundacji NASZPIKOWANI, 37-letniej Kasi, walczyć z chorobą nowotworową. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie. Jesteście Wielcy!
ZSOiT Białystok © 2020