• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

      Rozpoczęliśmy kolejny Nowy Rok Szkolny 2021/2022 w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.

      1 września 2021 roku społeczność Naszej Szkoły w uroczystej oprawie z nieskrywaną radością uczestniczyła w Inauguracji Nowego Roku Szkolnego 2021/2022.

      Spotkanie odbyło się na placu apelowym naszej szkoły. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienie wygłosił dyrektor szkoły dr Cezary Antoni Wysocki. Pan dyrektor wyraził ogromną radość z powrotu wszystkich uczniów do szkoły, zachęcał  do wytrwałej pracy i spełnianiu swoich pasji marzeń. Uroczyście przywitał wszystkich kierując zarazem szczególnie ciepłe słowa do tych nowych uczniów, którzy w tym dniu po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły.

      Zaznaczył przy tym, że jak każdy nowy rok, tak i ten budzi wiele obaw i niepokojów, szczególnie w sercach i umysłach uczniów, którzy właśnie po raz pierwszy przekraczają próg naszej szkoły. Zapewnił, że czeka ich wiele pięknych chwil, które będą mogli przeżywać wspólnie ze swoimi rówieśnikami jak i starszymi wspaniałymi koleżankami i kolegami, nauczycielami oraz pracownikami szkoły, którzy zadbają o to, aby czuli się
      w naszej szkole miło i bezpiecznie.

      Dyrektor ZSOiT dr Cezary Antoni Wysocki zapewnił również, że znajdą tu wielu przyjaciół, a starsi koledzy na pewno będą mili i zawsze można liczyć na ich pomoc.

      Następnie Pan Dyrektor przedstawił kadrę kierowniczą naszej szkoły, pracowników administracji i obsługi zapewniając wszystkich o ich życzliwości i chęci pomocy każdemu uczniowi. Poinformował, że po części oficjalnej wszyscy uczniowie spotykają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonych salach.

       

      DOBREGO ROKU SZKOLNEGO !!!

       

      Nowa galeria Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022 została dodana do albumu fotograficznego

     • Narodowe czytanie

      Dzisiejsze czasy nie sprzyjają czytaniu książek. Najczęściej zastępujemy je tabletami lub smartfonami, za pomocą których najchętniej korzystamy z mediów społecznościowych. Czytanie ograniczamy do śledzenia nowych postów znajomych, szukaniu informacji o naszych idolach i zostawianiu pod nimi komentarzy. Często nie przywiązujemy wagi do treści; o wiele bardziej skupiamy się  na emotikonach, obrazkach. Niewielu nas zachwyca się tomami trylogii H. Sienkiewicza.

      Czytanie umiera, dlatego różne organizacje podejmują ciekawe inicjatywy, których celem jest przywrócenie wszystkim nam chęci czytania. Jedną z takich inicjatyw jest akcja zainicjowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudy – Narodowe Czytanie.

      Społeczność naszej szkoły również w tym roku włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji.

      Podczas tegorocznej edycji odczytaliśmy wspólnie „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Młodzież chętnie słuchała rówieśników wcielających się w postaci utworu: gderającą pannę Dulską w papilotach na głowie; nieustannie spacerującego Felicjana, który wypowiada tylko jedno zdanie: „ A niech was wszyscy diabli” czy Meli, która różniła się od Dulskich swoją postawą.

      Podczas spotkania z lekturą wybrzmiała wyjątkowość tego utworu; świetne wyczucie języka, komizm oraz jego unikalne przesłanie:

      należy walczyć z kłamstwem, ludzką obłudą, dwulicowością.

      Narodowe czytanie trwało tylko jeden dzień, ale pozwoliło odkryć przeciwnikom książek, że warto oderwać wzrok od ekranu smartfona; że zapisane małymi czcionkami kartki także mogą być interesujące.

     • Zakończenie roku szkolnego

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku serdecznie zaprasza na uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021 społeczność uczniowską, rodziców i nauczycieli. Początek uroczystości dn. 25.06.2021 o godz. 12:00 na placu apelowym, przy zachowaniu reżimu sanitarnego.

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku

     • Uchwalenie Konstytucji 3 Maja...

      Uczniowie naszej szkoły uczcili 230-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja udziałem w konkursie na pracę plastyczno-graficzną wykonaną dowolną techniki. Oto wyniki:

      I kategoria: praca plastyczna – plakat

      I miejsce: Krystian Wawrzeniku 2 e LO
      II miejsce: Emilia Czopur 3 b TZ
      III miejsce: Vanessa Stabla 3 a TZ

      II kategoria: prezentacja multimedialna

      I miejsce: Adrian Szymański 2 a TZ
      II miejsce: Patrycja Zalewska 1 a TZ

      Wszystkim uczestnikom gratulujemy i cieszymy się, że wykazują się postawą patriotyczną.

     • Ogłoszenie

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku uprzejmie informuje, że praca hybrydowa będzie przebiegała wg następującego harmonogramu:
      1. w dn. od 17.05.2021 - 21.05.2021 stacjonarne zajęcia w szkole odbywać się będą dla klas: IALO, IBLO, ICLO, IIALO, IATZ, IBTZ, ICTZ, IDTZ, IIETZ, IIIATZ, IIIBTZ;
      2. w dn. 24.05.2021 - 28.05.2021 stacjonarne zajęcia w szkole odbywać się będą dla klas: IIBLO, IICLO, IIDLO, IIELO, IIATZ, IIBTZ, IICTZ, IIDTZ, IIFTZ, IIGTZ;
      3. od 31.05.2021 nauka dla wszystkich klas będzie się odbywała w trybie stacjonarnym.

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku

     • Matura 2021

      Nowa galeria Matura 2021 została dodana do albumu fotograficznego.

      W dniach 04 – 06.05.2021 r. uczniowie IX Liceum Ogólnokształcącego i po raz pierwszy Technikum Zawodowego Nr 1 w Białymstoku przystępowali do egzaminu maturalnego z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego

      Egzamin odbył się w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniom jak co roku towarzyszył stres ale po wyjściu z sali egzaminacyjnej widać było uśmiech na twarzach co świadczy o tym, że możemy liczyć na same pozytywne wyniki.

      Dziękujemy uczniom i nauczycielom za zapewnienie atmosfery bezpieczeństwa i spokoju  oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • Ogłoszenie

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku uprzejmie informuje, iż od dnia 10.05.2021 do 14.05.2021 w szkole odbywać się będą zajęcia stacjonarne z praktycznej nauki zawodu tylko w kasie IIIA TZ i IIIB TZ.

      Pozostałe klasy Technikum przez ten tydzień pracują online.
      O organizacji zajęć od 17.05.2021 Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku poinformuje na początku przyszłego tygodnia.

     • Święto Konstytucji 3 Maja

      Mija już 230 lat od uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej (po konstytucji amerykańskiej) ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czyli konstytucji.

      Celem uchwalenia tej ważnej ustawy było zlikwidowanie wad obowiązującego ustroju, które ograniczały równość wszystkich obywateli, zwłaszcza chłopów.

      Decydującą rolę odegrał Sejm Czteroletni (1788 – 1792), a osobami mającymi największy wpływ na jej ostateczny kształt mieli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki oraz Hugo Kołłątaj.

      Najważniejsze reformy:

      ⃰  wprowadzenie trójpodziału władzy,

      ⃰  ograniczenie immunitetów prawnych i przywileje szlachty zagrodowej ( tzw. gołoty),

      ⃰  wprowadzenie przywilejów mieszczańskich,

      ⃰  zniesienie liberum veto,

      ⃰  powołanie Rzeczpospolitej Polskiej.

      Nauczyciele bibliotekarze zapraszają na wystawę książek o tematyce patriotycznej, która znajduje się w czytelni biblioteki szkolnej.

     • Ogłoszenie dla uczniów

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku uprzejmie informuje, iż zgodnie z Kalendarzem Roku Szkolnego 2020/ 2021 w ZSOiT w Białymstoku dni od 3.05. do 7.05. są dniami wolnymi od nauki. W tym czasie odbywać się będą egzaminy maturalne.
      O organizacji zajęć od 10.05.2021 Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku poinformuje pod koniec przyszłego tygodnia.

     • Drodzy Maturzyści!

      "Bo zwyciężać mogą Ci co wierzą, że mogą" Wergiliusz

      Już niedługo przystąpicie do najważniejszego w życiu egzaminu - matury. Życzymy Wam wszystkiego najlepszego, połamania pióra, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Ogromu szczęścia i trafienia w wymarzone tematy. Za wszystkich trzymamy mocno kciuki.

      Dyrekcja i nauczyciele ZSOiT.

     • Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele ZSOiT!

      Od poniedziałku, 19 kwietnia 2021 r.:
      - będzie możliwość prowadzenia zajęć sportowych realizowanych na podstawie programów szkolenia sportowego w miejscu ich prowadzenia lub zdalnie - plan zajęć stacjonarnych przekażą trenerzy,
      - uczniowie przystępujący do egzaminu zawodowego w sesji czerwiec-lipiec br., będą realizować zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu stacjonarnie (klasa IIIA TZ - tylko zawód Technik Grafiki i Poligrafii Cyfrowej, IIIB TZ, IID TZ - tylko zawód Technik Nagrań),
      - w dalszym ciągu w szkole odbywają się konsultacje indywidualne i w małych grupach dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego,
      - Internat dla tych uczniów jest otwarty.

      Wszystkie zajęcia stacjonarne będą odbywać przy zachowaniu reżimu sanitarnego i w ściśle określonych warunkach organizacyjnych.

      Dyrekcja ZSOiT

     • Przypomnienie pedagogów szkolnych

                     Szanowni Rodzice i Drodzy Uczniowie chcielibyśmy przypomnieć, iż w zakładce pomoc psychologiczno pedagogiczna na Naszej stronie znajduje się ciekawa oferta przygotowana przez pedagogów szkolnych. Być może chcielibyście się z nią zapoznać i wykorzystać . Są to przygotowane poradniki z myślą o Was. Pedagodzy szkolni gorąco zachęcają do zapoznania się z nimi i wykorzystania w codziennym życiu. Być może pomogą przetrwać ten trudny czas.

                                                                                                                      POZDRAWIAMY PEDAGODZY SZKOLNI.

     • Ogłoszenie

      W związku ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego w dniach 22 – 24 marca 2021 r. (poniedziałek – środa) o godz. 12:30, w telewizji na kanale TVP3 emitowane będą Ogólnopolskie Rekolekcje Wielkopostne.

      W związku z powyższym Droga Młodzieży i Grono Pedagogiczne zachęcam do uczestnictwa w tym niezwykle ważnym wydarzeniu.

      dr Cezary Antoni Wysocki
      Dyrektor ZSOiT w Białymstoku

     • UWAGA!

      Ze względu na warunki pogodowe wszystkie zajęcia odbywające się stacjonarnie w szkole zostają odwołane od 09.02.2021 r. (wtorek) do 12.02.2021 r. (piątek).

      Dyrektor ZSOiT w Białymstoku
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Warsztaty projektowania 3D dla początkujących

      Pomimo ograniczeń spowodowanych obecną sytuacją pandemiczną uczniowie ZSOiT ciągle się rozwijają i chętnie biorą udział w szkoleniach i kursach. W ostatnim czasie młodzież z klasy 1B TZ wzięła udział w warsztatach online z projektowania 3D dla początkujących organizowanych przez American Corner i Fundację Odkrycie. Podczas zajęć uczestnicy poznali budowę i zasady działania drukarki 3D oraz zostali wprowadzeni w tematykę projektowania trójwymiarowego w programie Tinkercad. Warsztaty stały się świetną okazją  do rozwijania myślenia przestrzennego i poznania nowych technologii.

      American Corner Wrocław powstał w wyniku porozumienia pomiędzy Ambasadą Amerykańską a Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

      Fundacja Odkrycie to organizacja pozarządowa, która powstała w celu rozwoju i promocji nowych technologii.

     • Kolejny sukces uczniów ZSOiT w Białymstoku!!!

      W dniu 16 grudnia 2020 r. w hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim odbył się Finał Licealiady Województwa Podlaskiego w Koszykówce Chłopców. Do rozgrywek finałowych w roku szkolnym 2020/2021 zakwalifikowały się trzy drużyny z podlaskich szkół średnich: nasza reprezentacja – ZSOiT Białystok, I LO Bielsk Podlaski oraz ZSE Białystok.

      Mistrzami Województwa Podlaskiego w roku szkolnym 2020/2021 została drużyna I Liceum Ogólnokształcącego w Bielsku Podlaskim, która po zaciętej rywalizacji wygrała wszystkie swoje mecze. Drugie miejsce zajęła drużyna ZSE Białystok, a trzecią pozycję w finale rozgrywek koszykarskich chłopców zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Białystok.

      Zawodnicy ZSOiT Białystok w rozgrywanych pojedynkach koszykarskich dzielnie walczyli do samego końca. W przyszłym roku szkolnym  obiecują, że zrobią wszystko, aby osiągnąć jeszcze lepszy wynik sportowy i postarać się zrobić miłą niespodziankę! Jak widać na przykładzie drużyny koszykarskiej ZSOiT Białystok, duże zaangażowanie oraz wytrwałość i ambicje poszczególnych zawodników to podstawa, na której można budować sukcesy we współczesnym sporcie. Trener twierdzi, że drużyna koszykarska ciągle się rozwija i na pewno ma spore rezerwy, żeby grać jeszcze lepiej!!!

      Poniżej przedstawiamy listę uczniów/zawodników reprezentujących ZSOiT  Białystok w Finale Licealiady SZS Województwa Podlaskiego w Koszykówce Chłopców w roku szkolnym 2020/2021:

      Cilulko Maciej                    klasa II B TZ

      Cybulski Sebastian           klasa II E TZ

      Czołpiński Damian           klasa II F TZ

      Fidrocki Mateusz              klasa III A TZ

      Gólcz Maciej                       klasa II C TZ

      Gryko Jakub                       klasa II B TZ

      Sarosiek Dawid                 klasa II C TZ

      Stupak Paweł                    klasa II B LO

      Węs Michał                        klasa I D TZ

      Reprezentacją naszej szkoły opiekuje się nauczyciel wychowania fizycznego - mgr Wojciech Brzuzy.

      Gratulujemy całej drużynie koszykarzy, trenerowi Wojciechowi Brzuzy oraz wszystkim, którzy przyczynili się do historycznego, koszykarskiego sukcesu!!!

      Wielkie brawa!!!

     • Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku informuje, że:

      1. w związku z pandemią Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna dla Dzieci i Młodzieży z Zaburzeniami Emocjonalnymi w ofercie oprócz terapii, konsultacji dla rodziców, uczniów i nauczycieli, odbywających się w formie stacjonarnej i zdalnej, wprowadza konsultacje telefoniczne dla dzieci i młodzieży przez 2 godziny dziennie.

      Nasi specjaliści będą dostępni pod numerem telefonu: 85 732 86 66

      Grafik dyżurów umieszczony jest na stronie internetowej poradni:

      www.sppp.bialystok.pl

      2. również na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki również jest dostępna infolinia "Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci i młodzieży, rodziców oraz nauczycieli":

      0 800 080 222 - konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, doradzą, co możesz zrobić w swojej sytuacji. Nie musisz się przedstawiać, masz zapewnioną dyskrecję.

      3. pomoc dzieciom i młodzieży można uzyskać również pod nr telefonu 730 071 801 - codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 16.00. Dyżur będą pełnić specjaliści z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej Nr 1 w Białymstoku.

       Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku

     • Wernisaż wystawy fotograficznej

      ​​​​​​​15 grudnia 2020 roku uczennice naszej szkoły, Olga Sokół i Jagienka Zapadka z klasy 3B Technikum Zawodowego Nr 1, wzięły udział w wernisażu wystawy fotograficznej uczestników pracowni Młodzieżowego Domu Kultury w Białymstoku.  Wprawny odbiorca dostrzeże malarskie tropy pośród płócien Georgesa de La Tour i Johannesa Vermeera. To tylko jednak początek; czy tok skojarzeń skłoni nas do refleksji na temat jak wyglądają współczesne sceny rodzajowe? Jakie obrazy malowaliby dziś dawni mistrzowie?

      Prace naszych uczennic można oglądać online  https://www.youtube.com/...

      Marek Tomaszuk

     • Internat w świątecznym klimacie

      Święta Bożego Narodzenia – to czas szczególny, przepełniony rodzinnym ciepłem i radością, to czas pielęgnowania tradycji. Jedną z nich jest wysyłanie kartek świątecznych z życzeniami, która niestety coraz częściej zostaje wyparta przez smsy i maile. Jednak to kartka świąteczna – wykonana i napisana własnoręcznie jest namacalnym dowodem pamięci i uczuć, zaangażowania i dbałości o relacje.

      Zachęcam wszystkich do próby samodzielnego przygotowania takich kartek z życzeniami, które osobom obdarowanym sprawią niewątpliwie wielką radość. Szczególnie w tym roku, który tak bardzo różni się od poprzednich i być może uniemożliwi nam spotkanie z naszymi bliskimi.  

      Dziękujemy naszym wychowankom - Ani Cybulko, Martynie Jakubowskiej, Julii Litwinko, Magdzie Zmarzlik, które dla podtrzymania naszej internackiej tradycji przystroiły świątecznie internat oraz włączyły się w przygotowanie kartek bożonarodzeniowych. 

      Beata Matwiejuk

     • Finał Wojewódzki Licealiady w Futsalu chłopców Szkół Ponadpodstawowych

      MAMY TO !!!

      Jesteśmy najlepsi w województwie  ! 

      W dniu 08.12.2020r. w nowoczesnej hali SP Nr 24 w Białymstoku odbył się Finał Wojewódzki Licealiady w  Futsalu chłopców Szkół Ponadpodstawowych. W finale udział wzięły 4 szkoły z Podlasia:  ZSZ Sokółka, ZS Sokółka, I LO Zambrów oraz jedyna, reprezentująca miasto Białystok Szkoła, Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.

      Mistrzem Województwa Podlaskiego w roku szkolnym 2020/21 została drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku, prowadzony przez trenerów Cezarego Łaskiego i Artura Dakowicza.  Tytuł Mistrza Województwa Podlaskiego zdobyliśmy będąc zdecydowanie najlepszym zespołem turnieju, wygrywając wszystkie mecze stosunkiem bramek 39:0. W przyszłym roku zrobimy wszystko, aby ten sukces powtórzyć, gdyż nasz zespół ciągle się rozwija i ma spore rezerwy żeby grać jeszcze lepiej !!! Znaczący wkład w sukces ma Dyrektor ZSOiT dr Cezary Antoni Wysocki, nawiązując współpracę z klubem sportowym MOKS Białystok specjalizującym się w Futsalu. Wspomaga drużynę w miarę możliwości sprzętem sportowym, salą do treningów oraz innymi sprawami organizacyjnymi dając tym samy lepsze warunki do rozwoju młodym piłkarzom. Uczniowie naszej szkoły  biorą także udział w rozgrywkach II ligi Futsalu pod nazwą ZSOiT MOKS II Białystok. Samo osiągnięcie nie byłoby łatwe, gdyby nie współpraca z trenerami Piotrem Szydłowskim oraz Michałem Grygorukiem, którzy na co dzień prowadzą chłopaków w klubie MOSP Białystok. Jak widać na przykładzie ZSOiT w Białymstoku  duże zaangażowanie i współpraca różnych osób i środowisk oraz wytrwałość i ambicje zawodników we współczesnym sporcie to podstawa, na której można budować sukcesy. Gratulujemy chłopakom oraz wszystkim , którzy walnie przyczynili się do naszego kolejnego Mistrzostwa.

      Zapraszamy do galerii zdjęć z tego turnieju !!!

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów dla uczniów ZSOiT!

      Z ogromną przyjemnością i nieukrywaną satysfakcją informujemy, że czterech uczniów naszej Szkoły, Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku: Vanessa Wiktoria Stabla (IIIA TZ), Mateusz Czarnowski (IIB TZ), Mateusz Karol (IIA LO) oraz Jakub Kiryłowicz (IID LO) zostało uhonorowanych stypendium Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2020/2021! 

      Jako że w naszej Szkole mamy aż czterech stypendystów, znaleźliśmy się w gronie niewielu szkół w Polsce, wśród których aż tylu uczniów zostało wyróżnionych stypendium Prezesa Rady Ministrów !!!

      Stypendium przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocje z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy co najmniej dobre.      

      Wyróżnienie Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2020/2021 przyznano 7092 osobom w Polsce. Wysokość stypendium, które otrzymają poszczególni uczniowie to 3000 zł!

      Jesteśmy bardzo dumni z Naszych Stypendystów! Składamy serdeczne gratulacje! Wasz sukces jest również Naszym sukcesem!

      Vanessa Wiktoria Stabla to bardzo koleżeńska, sympatyczna, uczynna dziewczyna. Odznacza się bardzo wysoką kulturą osobistą. Pełni funkcję skarbnika klasy. Chętnie pomaga koleżankom i kolegom oraz nauczycielom. Od lat związana ze sportem - z piłką  siatkową. Była zawodniczka Białostockiej Akademii Siatkarskiej, obecnie gra w reprezentacji naszej szkoły.  Perfekcjonistka zarówno w nauce jak i podczas gry w piłkę siatkową na boisku.  Na co przeznaczy pieniądze ze stypendium Prezesa Rady Ministra? Twierdzi, że dzięki nim będzie mogła realizować swoje pasje - między innymi będzie podróżować, oczywiście jak skończy się pandemia w Polsce.

      Mateusz Czarnowski – to godny wzór do naśladowania dla wszystkich uczniów. Pracowity, obowiązkowy, ambitny i koleżeński - te cztery cechy opisują go najbardziej. Zawsze skłonny nieść pomoc innym, zawsze przygotowany do zajęć - nawet tych prowadzonych zdalnie. Aktywny, najchętniej uczestniczyłby we wszystkich możliwych zajęciach pozalekcyjnych - gdyby tylko czas mu na to pozwolił. Z zamiłowania jest ministrantem, a z natury po prostu porządnym, dobrym człowiekiem. Nauczyciele chwalą go za wysoką kulturę osobistą, a koledzy za to, że nigdy nie odmawia pomocy.

      Jakub Kiryłowicz- sympatyczny, uczynny, pełen empatii chłopak. Pełni zaszczytną funkcję gospodarza klasy. Chętnie pomaga kolegom i nauczycielom, zwłaszcza w kwestiach technologii komputerowej. Od lat oddany piłce nożnej. Kibicuje drużynie Inter Mediolanu i oczywiście białostockiej Jagiellonii. Bramkarz w drużynie trenera Artura Dakowicza. Jak mówią jego koledzy-” broni wszystko co się da”. Perfekcjonista tak w szkole, jak i na boisku. Jego idolem i wzorem jest Lew Jaszyn. Sport dla niego to nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim współpraca. Mówi, że najważniejsza w życiu jest rodzina. Z ostatnich wydarzeń sportowych zapamięta nie mecz, ale postawę piłkarzy i kibiców oddających hołd i szacunek zmarłemu Maradonie. Na co przeznaczy pieniądze? Jak każdy chłopak... na samochód.

      Mateusz Karol jest osobą odznaczająca się bardzo wysoką kulturą osobistą. Poza tym, iż jest uczniem o nieprzeciętnym potencjale intelektualnym, można go również z całą pewnością określić jako osobę bardzo koleżeńską i uczynną w kontaktach z innymi. Mateusz jest wszechstronnie uzdolniony, a wśród jego pasji zdecydowanie królują nauki ścisłe, zwłaszcza matematyka. Edukacja szkolna nie jest jednak jedyną mocną stroną Mateusza, gdyż jego drugą pasją to sport, a w szczególności piłka nożna. Mateusz brał udział w wielu turniejach, będąc wielokrotnie odznaczanym za wybitne osiągnięcia sportowe. Mateusz Karol to osoba wybitnie uzdolniona, zarówno intelektualnie, jak i sportowo, a przy tym bardzo skromny i kulturalny młody człowiek.

     • Konkurs literacko-plastyczny „Na granicy”

      Nauczyciele  Bibliotekarze zachęcają uczniów pełnoletnich (klasy III i IV) do udziału w  konkursie literacko-plastycznym „Na granicy”,  zorganizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. To propozycja, by przelać na papier wszystko to, co pojawiło się w duszy w ciągu ostatnich miesięcy. Ten czas – czas pod znakiem pandemii Covid-19 – był i nadal jest bardzo trudny. Dla niektórych być może nie do zniesienia. Stąd nazwa – Na granicy. Wielu z nas znalazło się na granicy wytrzymałości, może na granicy lęku, strachu… o wszystko – o zdrowie, życie, bliskich, o pracę, środki do życia. Można wyliczać bez końca. Być może ktoś znalazł się na granicy wiary w ludzi, na granicy życzliwości, solidarności. A może niektórzy z nasz przekroczyli już granicę agresji, paniki, egoizmu? Bardzo prawdopodobne, że dla niektórych życie stanęło na granicy absurdu. Musieliśmy wyjść z naszych stref komfortu, z bezpiecznej codzienności i próbować się dostosować, zachowując przy tym ile się da pokoju serca i pogody ducha.

      Jedną z  propozycji jest  esej. Esej – bo to forma, która wymyka się sztywnym definicjom i daje ogromne możliwości przekazania emocji, przemyśleń, refleksji. Powinien to być esej publicystyczny, w którym punktem wyjścia jest nasza społeczna lub indywidualna codzienność w czasach koronawirusa. Ważne, by to były własne przemyślenia, własne refleksje i własne najbardziej osobiste emocje. Fakty znamy – żyjemy w czasach epidemii. To co chcemy poznać to myśli i uczucia jakie temu życiu towarzyszą.

      Druga propozycja to obraz – rysunek lub grafika, które będą ilustracją zdarzeń, myśli i emocji. To jakby stopklatka wyjęta z całego ciągu osobistych doświadczeń, które miały miejsce w okresie odosobnienia i także obecnie, w czasie obostrzeń społecznych. Obraz nie opowie wszystkiego, ale dzięki artystycznej ekspresji może w mocny sposób przekazać to co najważniejsze – stan duszy. 

      Najlepsze prace – i te literackie i plastyczne – zostaną opublikowane w e-wydawnictwie pt. Na granicy. Rysunki i grafika będą stanowiły ilustracje do zbioru esejów. A cała publikacja pokaże co czujemy i co myślimy, gdy stajemy na granicy naszego dotychczasowego, znajomego, poukładanego i bezpiecznego świata.

      Prace niepublikowane i nienagradzane w innych konkursach należy przesłać na adres: nagranicy@pikpodlaskie.pl do 31 grudnia 2020 r.

      Regulamin i karta zgłoszenia jest dostępna na stronie: www.pikpodlaskie.pl
      Osoby do kontaktu: Barbara Jurczewska-Ignaciuk, Tamara Korniluk.

     • Biblioteka szkolna informuje

      Przypominamy uczniom , nauczycielom i pracownikom szkoły, że biblioteka szkolna pracuje w godz. 8-14.15 (poniedziałek-czwartek) oraz 8-13.30 (piątek). Zapraszamy serdecznie  do wypożyczania lektur i literatury pięknej  oraz prasy (Charaktery, Tygodnik Powszechny, Piłka nożna).

      Informujemy również, że zwycięzcą 24. Edycji Literackiej Nagrody Nike został Radek Rak. Za najlepszą książkę roku jury uznało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Polecamy tą pozycję dla osób zainteresowanych baśniowością słowiańską oraz powstaniem chłopskim przeciwko dworom szlacheckim. Niewolnictwa chłopów w XIX wieku w Galicji to fakt, który R. Rak opisuje bardzo realistycznie i szczegółowo opierając się na źródłach historycznych.
      Już posiadamy  tą pozycję w naszym księgozbiorze!
      Zapraszamy również po inne zakupione  nowości z literatury pięknej oraz z dziedziny psychologii i ekonomii. Zakupiłyśmy 16 tytułów, oto niektóre z nich:

      1. Z. Miłoszewski, Kwestia ceny
      2. J. Żulczyk, Ślepnąc od świateł
      3. S. A. Denzil, Śmiertelne kłamstwa
      4. St. Kinga, Instytut
      5. D. Piątkowski, Obsesja doskonałości
      6. Kobiety z ulicy Grodzkiej. Weronika, L. Olejniczak
      7. J. B. Peterson, 12 życiowych zasad. Antidotum na chaos
      8. N. N. Taleb , Czarny łabędź. Jak nieprzewidywalne zdarzenia rządzą…
      9. L. Vanderkam, Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem
      10. A. Reinwarth, Jak przestać spełniać cudze oczekiwania
      11. P. D. Schiff, Gospodarka , rozwój, krach
      12. I. A. Schiff, Jak powstaje bogactwo, i kiedy nie powstaje
      13. D. Golleman, Inteligencja emocjonalna

      ...oraz 10 egzemplarzy nowiutkich „Dziadów” z opracowaniem, dla szczególnie zainteresowanych klasyką literatury polskiej!   Zapraszamy do nas !

      Nauczyciele- bibliotekarze ZSOiT

     • Ogólnopolska akcja CZYTAJ.PL

      Nauczyciele bibliotekarze zachęcają do udziału w  ogólnopolskiej akcji CZYTAJ Pl. 
      Nasza szkoła po raz  szósty została zgłoszona do akcji Czytaj PL. Jest to największa akcja w Polsce promująca czytelnictwo. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania 12 bestsellerowych ebooków i audiobooków. Wśród nich powieści, reportaże, poradniki, kryminały, eseje.
      Wystarczy ściągnąć darmową aplikację Woblink, zeskanować kod QR z plakatu i cieszyć się darmowym dostępem do rewelacyjnych książek!.
      Akcja trwa do 30 listopada!
      Książki, które znalazły się w akcji Czytaj PL 2020: 
      1. Jakub Ćwiek „Topiel” 
      2. Wojtek Drewniak „Historia Bez Cenzury” 5. I straszno, i śmieszno – PRL” 
      3. Paulina Hendel „Strażnik” 
      4. Mikołaj Łoziński „Stramer” 
      5. Karolina Macios „Czarne morze” 
      6. Andri Snær Magnason „O czasie i wodzie” 
      7. Jakub Małecki „Horyzont” 
      8. Robert Małecki „Zadra” 
      9. Remigiusz Mróz „Głosy z zaświatów” 
      10. Dominika Słowik „Zimowla” 
      11. Stefanie Stahl „Kochaj najlepiej jak potrafisz” 
      12. Mariusz Szczygieł „Nie ma” 

     • BoogTarg II Edycja

      Nauczyciele Bibliotekarze ZSOiT zapraszają na jesienną edycję BookTargu, który zbliża  się wielkimi krokami! BookTarg został podzielony na 9 tematycznych bloków:  kryminalny,  romantyczny,  epicki,  filmowy, publicystyczny,  fantastyczny,  dziecięcy i młodzieżowy,  translatorski oraz  branżowy. Zatem każdy czytelnik, obojętnie co lubi czytać i jakim tematem się interesuje, na pewno znajdzie coś dla siebie.

      Zajrzyjcie do zakładki wydarzenia! Program odkrywany jest po kawałku, więc koniecznie śledźcie BookTarg na FB oraz zaglądajcie na stronę https://booktarg.pl.

      Łączą nas książki! Do zobaczenia online!

     • Narodowe Święto Niepodległości

      Biuro Programu „Niepodległa” oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapraszają do wspólnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości. 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wyjątkowa ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia dotyczące m.in. gromadzenia się. Dlatego zamiast udziału w wielkich zgromadzeniach, w tych dniach wszyscy Polacy mogą włączyć się w świętowanie  we własnych domach. Akcja „Niepodległa do hymnu” na żywo w Internecie odbędzie się o godz. 12.00, po wspólnym odśpiewaniu hymnu będzie transmitowany  Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Uroczystość będzie dostępna on-line, wystarczy wejść na stronę www.niepodlegla.gov.pl/festiwal.

     • Dzień Edukacji Narodowej

      18 pracowników naszej szkoły przyniosło swoje zdjęcia z dzieciństwa, które zostały umieszczone na fb szkolnym. Uczniowie mieli tydzień na rozpoznanie, kto się na nich kryje. W konkursie wzięły udział wszystkie klasy… ale najlepszą okazała się…. klasa 2E LO, która trafnie wytypowała aż 16 osób. Nagroda - kartka niepytka - będzie na Was czekała po powrocie ze zdalnego nauczania. Co ona oznacza? Będziecie  zwolnieni z pytania, sprawdzania pracy domowej, kartkówek i sprawdzianów w wybranych przez wychowawcę dniu.

      Zainteresowanie konkursem było duże, bo kto by nie chciał zobaczyć jak wyglądali nauczyciele kiedy byli dziećmi. Zabawa dostarczyła zarówno pracownikom szkoły jak i młodzieży, mnóstwo śmiechu, była źródłem wielu nieporozumień, jak i okazją do miłych wspomnień.

      GRATULUJEMY !!!

      Samorząd Uczniowski

     • Naszpikowani są wśród nas

      Mimo niesprzyjających okoliczności i stałego zagrożenia epidemiologicznego, nasi uczniowie aktywnie włączają się w różne akcje charytatywne. Nieocenione jest zaangażowanie klasy II GTZ, która tym razem pod dowództwem Oli Ambrożewicz zorganizowała najpierw zbiórkę fantów, a później aukcję. Zebrane fundusze pomogą podopiecznej fundacji NASZPIKOWANI, 37-letniej Kasi, walczyć z chorobą nowotworową. Dziękujemy wszystkim za udział i wsparcie. Jesteście Wielcy!

     • UWAGA!

      Dnia 13.10.2020 r. (wtorek) lekcje odbywać się będą według następującego harmonogramu:

      1.    8:00 – 8:30

      2.    8:35 – 9:05

      3.    9:10 – 9:40

      4.    9:45 – 10:15

      5.    10:20 – 10:50

      6.    10:55 – 11:25

      7.    11:40 – 12:10

       

      14 października Dzień Edukacji Narodowej jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych.

     • Sukces sportowy Mairbek Salimov

      Uczeń klasy 2E LO Mairbek Salimov został wicemistrzem Polski seniorów w zapasach w stylu klasycznym w 90. Mistrzostwach Polski w Radomiu, które odbyły się 2-3 października 2020. W mistrzostwach wzięło udział stu najlepszych zawodników z kraju i stoczono ponad 150 walk. Mairbek Salimov zdobył na nich tytuł wicemistrza w kategorii 55 kg.

      Sylwia Sobolewska

     • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

      W 2020 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na 29 września (wtorek). Społeczność naszej szkoły celebrowała to Święto poprzez głośne czytanie  fragmentów swoich ulubionych lektur. Święto ma na celu promocję lektury i głośnego czytania.  Najważniejszymi odbiorcami Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania są dzieci i młodzież. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla młodzieży. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

     • Klub Młodego Odkrywcy

      W dniu 23 września 2020 r. sześciu uczniów klasy 2G TZ pod opieką p. Sylwii Sobolewskiej wzięło udział w pierwszych zajęciach Klubu Młodego Odkrywcy na Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Matematyki. Uczniowie pracowali nad zagadnieniem jednego z najbardziej wszechstronnych matematyków Leonarda Eulera, nt. zależności między liczbą ścian, wierzchołków i krawędzi w wielościanie oraz pochylili się również nad zagadką mostów królewieckich, która były wstępem do teorii grafów, na której dzisiaj opiera się świat informatyki i logistyki. Zapraszamy chętne osoby na kolejne zajęcia, które odbywają się raz w miesiącu.

     • Podręczniki dla uczniów niepełnosprawnych

      Szanowni Rodzice, Wychowawcy i Nauczyciele!

       

            Uprzejmie informujemy, iż Podlaski Kurator Oświaty w dniu 04 września 2020 roku , poinformował nas o wdrożeniu „Rządowego programu pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020 – 2022”. W związku z powyższym proszę o zapoznanie się z wymienionym programem na stronie internetowej :

                https://www.gov.pl/web/edukacja/wsparcie-dla-uczniow-niepełnosprawnych

       

               Osoby które spełniają warunki proszę o kontakt z pedagogiem szkolnym.

       

               Poniżej link do Rozporządzenia Rady Ministrów  z dnia 26 czerwca 2020 roku w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2020- 2022.

       

                 https://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/1227

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021.

      „Tutaj zaczyna się moja przyszłość.”

      Nasza szkoła ze względów organizacyjnych spowodowanych epidemią zainaugurowała nowy rok szkolny dla każdego poziomu nauczania oddzielnie. Na uroczystości rozpoczęcia roku 2020/2021 zgromadzili się uczniowie, dyrekcja, nauczyciele szkoły oraz wychowawcy internatu. Najpierw o godzinie 10 uroczystość  poprowadził dyrektor szkoły dr Cezary Antoni Wysocki. Przywitał serdecznie uczniów klas pierwszych. Zainaugurowano nowy rok szkolny tych dopiero zaczynających naukę w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Klasy drugie o godz. 11 przywitała wicedyrektor Wioletta Karczewska a pozostałe o godz. 12 wicedyrektor mgr Patrycja Kurzyna - Maksymiuk. Ze względu na epidemię placówka działa w reżimie sanitarnym. Nasza szkoła dobrze się przygotowała na 1 września. Na uczniów czekają sale, pracownie, nowy sprzęt, kącik relaksacyjny i już dzisiaj można było w odnowionej stołówce zjeść pyszny i zdrowy obiad przygotowany przez nasze panie kucharki.

      Po zakończeniu uroczystości, nastąpiły pierwsze powakacyjne spotkania z wychowawcami.

      Wszystkim nauczycielom, uczniom i rodzicom życzymy spokojnego i pełnego sukcesów kolejnego etapu edukacji.

     • "Bariści z Waryńskiego" c.d.

      Kolejny etap projektu Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu za nami. W czwartek "Bariści z Waryńskiego" częstowali Białostoczan kawą i specjalnie na tę okazję przygotowanym przez cukiernię "Słodko", ciastkiem tzw. waryniakiem. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Justyna Frankowska wojewódzki koordynator projektu. Towarzyszyła nam również Pani Olga Gordiejew z Polskiego Radia Białystok, która przygotowała reportaż. Zapraszamy do jego wysłuchania.

     • Odbiór świadectw dojrzałości

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku serdecznie zaprasza tegorocznych maturzystów po odbiór świadectw dojrzałości dn. 11.08.2020 od godz. 11.00.
      Jednocześnie przypominamy o zachowaniu reżimu sanitarnego, tj. o obowiązkowych maseczkach, zachowaniu dystansu (150 cm) oraz obowiązkowej dezynfekcji rąk po wejściu do szkoły.

      Dyrekcja ZSOiT w Białymstoku

     • „Bariści z Waryńskiego”

      Wakacje to czas odpoczynku i słodkiego lenistwa. Nie dla wszystkich. „Bariści z Waryńskiego”, czyli uczniowie z klasy IGTZ, biorący udział w programie społecznym Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu, dzielnie pracują. Pozyskali oni środki finansowe na realizację swojego pomysłu promocji Białegostoku, czyli naszej Małej Ojczyzny, a konkretnie prześlicznej, ale bardzo mało znanej ulicy Waryńskiego.

      W ramach działań Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu nasza młodzież napisała  projekt, uzyskała darowiznę na jego realizację, pozyskała partnera w osobie uroczej Pani Karoliny Kuzioły-Sierosławskiej,
      właścicielki Cukierni Słodko, wybrała się na uroczy spacer w towarzystwie wieloletniego dyrektora Muzeum Podlaskiego Pana Andrzeja Lechowskiego, a 13 sierpnia zamierza zorganizować spotkanie przy kawie, na które serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych. Dla pierwszych stu osób kawa i ciastko, zwane waryniakiem za darmo.  Uczniowie IV C TZ pracują nad animacją, w postaci projektu muralu, który „ozdobi” najmniej reprezentatywny budynek ulicy Waryńskiego. Na razie musimy zadowolić się tylko namiastką w postaci reklamowej naklejki przygotowanej również przez naszych uczniów.
      Podsumowaniem pracy będzie film ilustrujący działania „Baristów z Waryńskiego”, który weźmie udział w konkursie organizowanym przez Klub Jagielloński.  Wesprzyjcie nas duchowo, przyjdźcie na promocję ( 13 sierpnia, ulica Waryńskiego, godzina 16.00, cukiernia Słodko), bawcie się dobrze i pamiętajcie by zachować wszelkie zasady wynikające z sytuacji epidemiologicznej.

     • PLANOWANY NABÓR 2020/21

      Zapraszamy do zapoznania się z opisami klas, które planujemy nabrać w roku szkolnym 2020/21. W dolnej części tego artykułu będą umieszczane linki do filmików prezentujących klasy i zawody.

      Kliknij przycisk "Czytaj dalej" aby dostac się do filmików i materiałów prezentujących poszczególne klasy i zawody...

      Klasy mistrzostwa sportowego
      Link do filmiku...
      Link do prezentacji...

      Technik fotografii i multimediów
      Link do filmiku...
      Link do prezentacji...

      Technik grafiki i poligrafii cyfrowej
      Link do fimiku...

      Link do prezentacji...

      Technik reklamy
      Jeśli interesujesz się reklamą, lubisz wykonywać prace plastyczne i komputerowe oraz myślisz o pracy w firmach reklamowych to zapraszamy do nauki na kierunku TECHNIK REKLAMY w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku.
      Link do filmiku...

      Link do prezentacji...

      Technik realizacji nagrań
      Jeśli interesujesz się muzyką, chcesz nagrywać i montować nagrania oraz myślisz o pracy w studiach nagrań przy radiu, telewizji, filharmonii, operze czy w prywatnych firmach lub chcesz sam prowadzić tego typu działalność gospodarczą to zapraszamy do nauki na kierunku TECHNIK REALIZACJI NAGRAŃ w ZSOiT Białystok.
      Link do filmiku...
      Link do prezentacji...

      Technik realizacji nagłośnień
      Jeśli interesujesz się muzyką, chcesz nagłaśniać i oświetlać koncerty i wydarzenia oraz myślisz o pracy w zespołach nagłośnieniowych przy radiu, telewizji, filharmonii, operze czy w prywatnych firmach lub chcesz sam prowadzić tego typu działalność gospodarczą to zapraszamy do nauki na kierunku TECHNIK REALIZACJI NAGŁOŚNIEŃ w ZSOiT Białystok.
      Link do filmiku...
      Link do prezentacji...

       

     • UWAGA – RUSZA NABÓR!

      Od 15 czerwca rusza nabór do:

      • IX Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku
      • Technikum Zawodowego nr 1 w Białymstoku 

      Wniosek o przyjęcie do szkoły należy wypełnić elektronicznie na stronie naboru (https://bialystok.edu.com.pl/kandydat/app/ ), wydrukować, podpisać (kandydat i rodzice/opiekunowie prawni), zeskanować i wysłać na adres mailowy szkołyzsoitbialystok@wp.pl lub w wersji papierowej wrzucić do skrzynki ustawionej pod szkołą w zamkniętej kopercie z napisem: IX LO lub TZ nr 1.

      Do wniosku należy ewentualnie dołączyć potrzebne załączniki, które znajdują się na naszej stronie w zakładce REKRUTACJA – DRUKI DO POBRANIA (oświadczenie o wielodzietności, samotnym wychowaniu, zgoda rodziców na naukę w klasie sportowej, deklaracja dotycząca wyboru drugiego języka i religii).

      Skierowania na badania do lekarza medycyny pracy dla uczniów technikum będą wydawane:

      - w PIĄTEK – jeżeli podpisany wniosek został złożony na adres mailowy szkoły lub w wersji papierowej w poniedziałek, wtorek lub środę

      - we WTOREK – jeżeli podpisany wniosek została złożony na adres mailowy szkoły lub w wersji papierowej w czwartek lub piątek

      Skierowania dla osób, które wybrały TZ Nr 1 w kolejnym wyborze będą wydawane po przesłaniu informacji drogą mailową (zsoitbialystok@wp.pl) zawierającej: imię, nazwisko, datę urodzenia i pesel kandydata oraz wybrany profil.

     • Egzamin maturalny z języka angielskiego

      W środę 10.06.2020 absolwenci IX Liceum Ogólnokształcącego zmierzyli się z egzaminem maturalnym z języka angielskiego.

      Trzeci dzień matur, procedury bezpieczeństwa rutynowo, aczkolwiek dokładnie zachowane, zgodnie z wytycznymi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zarówno przez zdających uczniów jak i nadzorujących nauczycieli. Egzamin przebiegał spokojnie, czuło się ulgę, bo dla większości absolwentów był to ostatni punktowany egzamin z części pisemnych obowiązkowych egzaminów maturalnych. Ustne egzaminy w tym roku zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej są odwołane.

      Dziękujemy wszystkim za pełną mobilizację i dokładne zastosowanie się do zasad ostrożności oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • Egzamin maturalny z matematyki

      We wtorek 9.06.2020 maturzyści ZSOiT w Białymstoku przystąpili do egzaminu maturalnego z matematyki.

      Drugi dzień matur, maseczki, przyłbice, rękawiczki, pomiar temperatury, dezynfekcja dłoni, zachowane odległości - procedury skrupulatnie przestrzegane przez zdających i nadzorujących. Maturzyści ściśle zachowując zasady ostrożności epidemiologicznej oraz z pozytywnymi nastrojami zmierzyli się z królową nauk!

      Dziękujemy wszystkim za pełną mobilizację i dokładne zastosowanie się do zasad ostrożności oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

     • Egzamin maturalny z języka polskiego

      W poniedziałek 8.06.2020 odbył się egzamin maturalny z języka polskiego w ZSOiT w Białymstoku. 

      Maturzyści z zachowaniem procedur bezpieczeństwa, w związku z pandemią koronawirusa, przystąpili do egzaminu dojrzałości. Zasady ostrożności epidemiologicznej były dokładnie przestrzegane przez wszystkich uczestników egzaminu maturalnego, zarówno naszych absolwentów jak i nauczycieli wchodzących w skład komisji nadzorujących egzamin. Egzamin maturalny z języka polskiego odbył się w atmosferze bezpieczeństwa i spokoju. 

      Dziękujemy wszystkim za pełną mobilizację i dokładne zastosowanie się do zasad ostrożności oraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. 

     • BARDZO WAŻNE INFORMACJE DLA MATURZYSTÓW!

      W związku ze zbliżającym się terminem egzaminów maturalnych przypominam, że:

      1. W dniu egzaminu zdający przychodzą do szkoły:

      • o godz. 8:15, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00
      • o godz. 13:15, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 14:00

      2. Wejście do szkoły odbywa się pojedynczo w następujący sposób:

      • Klasa 3A i absolwenci lat ubiegłych wchodzą pojedynczo wejściem głównym
      • Klasa 3B wchodzi pojedynczo wejściem od strony boiska szkolnego

      3. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających.

      4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych i maskotek.

      5. Każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych np. linijki, cyrkla, kalkulatora.

      6. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.

      Dyrektor ZSOiT w Białymstoku

      dr Cezary Antoni Wysocki   

     • MATURZYSTO! Zapoznaj się z harmonogramem i nowymi wytycznymi obowiązującymi podczas egzaminu maturalnego.

      ZDAJĄCY ORAZ INNE OSOBY BIORĄCE UDZIAŁ W ORGANIZOWANIU

      I PRZEPROWADZANIU EGZAMINÓW:

      1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa (zdający, nauczyciel, inny pracownik szkoły ), bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
      2. Zdający, nauczyciel oraz każda inna osoba uczestnicząca w przeprowadzaniu egzaminu nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
      3. Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
      4. Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
      5. Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora itd. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu np. przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja (por. pkt 3.16.). W przypadku materiałów jednorazowych, których zdający nie zwracają, dezynfekcja nie jest konieczna. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
      6. Cudzoziemcy przystępujący do danego egzaminu, którym jako sposób dostosowania egzaminu przyznano możliwość korzystania ze słownika dwujęzycznego, są zobowiązani przynieść własne słowniki, które przed egzaminem powinny zostać sprawdzone przez członka zespołu nadzorującego (w rękawiczkach).
      7. Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą.
      8. Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami.
      9. Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia, jeżeli zapewniona jest odpowiednia przestrzeń.

       

      ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO:

      1. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
      2. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego w przypadku EPKwZ i EZ. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
      3. Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
      • podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie,
      • wychodzi do toalety,
      • podchodzi do niego egzaminator, aby ocenić rezultat pośredni (w części praktycznej EPKwZ i EZ),
      • kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
      1. Zarówno zdający, jak i członkowie zespołu nadzorującego mogą – jeżeli uznają to za właściwe – mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku / stanowisku egzaminacyjnym (w przypadku zdających) lub kiedy obserwują przebieg egzaminu, siedząc albo stojąc (w przypadku członków zespołu nadzorującego i innych osób zaangażowanych w przeprowadzanie egzaminu w danej sali).
      2. Zdający, którzy ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką, mogą nosić przyłbicę albo, jeżeli nie mogą również korzystać z przyłbicy, przystąpić do egzaminu w odrębnej sali egzaminacyjnej. W takiej sytuacji minimalny odstęp, jaki musi zostać zachowany pomiędzy samymi zdającymi oraz zdającymi i członkami zespołu nadzorującego, wynosi 2 m.
      3. W przypadku EG, EM, EPKwZ oraz EZ zdający nie mogą przebywać w sali egzaminacyjnej podczas przerw między poszczególnymi zakresami, sesjami lub zmianami egzaminu, ze względu na konieczność przeprowadzenia dezynfekcji tych miejsc oraz – jeżeli to konieczne – znajdujących się w nich sprzętów.

       

      ŚRODKI BEZPIECZEŃSTWA ZWIĄZANE

      Z ORGANIZACJĄ PRZESTRZENI, BUDYNKÓW, POMIESZCZEŃ:

      1. W przypadku egzaminu z przedmiotów/kwalifikacji, na którym dozwolone jest korzystanie przez grupę zdających z np. jednego słownika, jednego egzemplarza dokumentacji technicznej, tego samego urządzenia, obok materiału/urządzenia, z którego może korzystać więcej niż jedna osoba, należy ustawić dozownik z płynem dezynfekcyjnym oraz poinformować zdających o konieczności korzystania z niego przed skorzystaniem z danego materiału egzaminacyjnego/urządzenia.

       

      DODATKOWE PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA W DNIU EGZAMINU

      1. Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim:
      • zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
      • obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
      • niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką,
      • konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
      1. Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu. W tym celu dyrektor szkoły może na przykład:
      • przekazać zdającym z wyprzedzeniem (np. 2-, 3-dniowym) informację o godzinie, o której powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu – mogą to być np. różne godziny dla zdających z różnych sal egzaminacyjnych (czas wejścia na teren szkoły / do sali egzaminacyjnej w np. 15-, 20-minutowych odstępach)
      • wpuszczać zdających na teren szkoły różnymi wejściami, np. wg podziału na sale egzaminacyjne lub oddziały
      • wpuszczać zdających na teren szkoły o różnych godzinach, np. 8:00, 8:20, 8:40, zgodnie z np. podziałem zdających na sale lub przedmioty (w przypadku języków obcych)
      • zdecydować o rozpoczęciu egzaminu dla kolejnych grup zdających w np. 15-, 20-minutowych odstępach czasowych (np. 1. grupa o godz. 9:00, 2. grupa – o 9:20, 3. grupa – o 9:40), z zastrzeżeniem że egzamin nie może rozpocząć się później niż 45 minut po godzinie rozpoczęcia podanej w harmonogramie, wszyscy zdający z danej grupy piszą egzamin w odrębnych salach, a żaden zdający nie opuszcza sali egzaminacyjnej na stałe przed upływem jednej godziny od godziny rozpoczęcia egzaminu wskazanej w harmonogramie, np. przed godziną 10:00, jeżeli egzamin rozpoczyna się o godz. 9:00 (z wyjątkiem skorzystania z toalety, konieczności zażycia lekarstwa, kontaktu ze służbami medycznymi)
      • w przypadku części pisemnej EPKwZ i EZ przeprowadzanej przy komputerze – podzielić zdających z jednej zmiany (godziny/sali) na dwie mniejsze grupy i umożliwić przystąpienie do egzaminu zdającym z obu grup w ramach czasu przeznaczonego dla danej zmiany wypuszczać zdających z sal po egzaminie według ściśle określonej procedury – np. sala po sali, oddział po oddziale, upewniając się, że zdający nie gromadzą się pod szkołą, aby omówić egzamin
      • jeżeli w szkole przeprowadzanych jest kilka sesji/zmian egzaminu jednego dnia – zapewnić rozdzielenie osób wychodzących z egzaminu od osób wchodzących do szkoły
      • poinstruować zdających, aby wrażeniami po egzaminie dzielili się między sobą z wykorzystaniem mediów społecznościowych, komunikatorów, telefonicznie, a unikali spotkań w grupie, np. przy wejściu do szkoły. O przyjętych rozwiązaniach należy poinformować zdających, a w przypadku zdających niepełnoletnich – również ich rodziców/prawnych opiekunów, z odpowiednim wyprzedzeniem.
      1. W przypadku EM, EPKwZ i EZ zdający potwierdzają swoją obecność na egzaminie, podpisując się w wykazie, korzystając z własnego długopisu.
      2. Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający skończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
     • Procedury bezpieczeństwa w ZSOiT w okresie pandemii

      Do pobrania - deklaracja uczęszczania ucznia w okresie pandemii...

      PROCEDURA ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCA
      W ZSOiT W BIAŁYMSTOKU W OKRESIE PANDEMII COVID-19

      PODSTAWA PRAWNA:

      1. Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 ze zm.).
      2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 ze zm.).
      3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 3 poz. 69 ze zm.).
      4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020 r. poz. 493 ze zm.).
      5. Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2019 r.
       poz. 59 ze zm.).
      6. Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych z dnia 15 maja 2020 r.

      § 1.

      POSTANOWIENIA OGÓLNE

      1. Niniejsza procedura określa zasady bezpieczeństwa na terenie placówki w okresie pandemii COVID-19, dotyczące wszystkich pracowników ZSOiT w Białegostoku oraz rodziców i uczniów uczęszczających do placówki.
      2. Celem procedur jest zminimalizowanie zagrożeń zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19,
      3. Procedury określają działania, które zminimalizują możliwość zakażenia.
      4. Decyzja o potrzebie uczęszczania dziecka do  ZSOiT w Białegostoku powinna być podjęta przez rodziców/opiekunów prawnych w uzasadnionych przypadkach, po przeanalizowaniu ryzyka związanego z zachorowaniem na COVID-19. Rodzic/opiekun prawny, deklarując potrzebę uczęszczanie dziecka na wybrane zajęcia, jest zobowiązany do wypełnienia stosownej deklaracji.

      § 2.

      PRACA SZKOŁY W REŻIMIE SANITARNYM

      1. Do placówek mają wstęp tylko zdrowi pracownicy szkoły i uczniowie.
      2. Liczba uczniów w poszczególnych grupach przebywających w jednej sali nie może przekraczać 12 przy założeniu, że minimalna przestrzeń dla jednej osoby nie może być mniejsza niż 4 m2.
      3. Każda grupa uczniów przebywać będzie w wyznaczonej sali.
      4. Pobyt ucznia w szkole jest rejestrowany przez nauczyciela sprawującego nad nim opiekę.
      5. Sale będą wietrzone co najmniej raz na godzinę.
      6. Jeżeli uczeń ma symptomy zakażenia koronawirusem i pomiar temperatury będzie podwyższony, uczeń nie zostanie w tym dniu przyjęty do placówki.
      7. Niedopuszczalne jest przyjście ucznia do szkoły, jeśli w jego najbliższym środowisku przebywa osoba na kwarantannie lub w izolacji domowej.

      § 3.

      OBOWIĄZKI DYREKTORA PLACÓWKI

      Dyrektor dostosowuje niniejsze procedury do miejscowych warunków, w zgodzie
      z obowiązującymi przepisami prawnymi i wytycznymi MEN, GIS i MZ w zakresie zwiększonego reżimu sanitarnego.

      1. Współpracuje z organem prowadzącym m.in. w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom życia szkolnego (m. in. zaopatrzenie w odpowiednie środki do dezynfekcji oraz ochrony osobistej).
      2. Przy wejściu do szkoły umieszcza płyn dezynfekujący, a w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych mydła antybakteryjne oraz instrukcje z zasadami prawidłowego mycia rąk
       oraz zakładania i bezpiecznego użytkowania oraz zdejmowania rękawiczek i maseczek.
      3. Monitoruje codzienną prace pracowników szkoły na okres wzmożonego reżimu sanitarnego w warunkach pandemii COVID-19 w szczególności w zakresie: dezynfekcji powierzchni dotykowych, dezynfekcji przyborów sportowych (np. piłki),usunięcia przedmiotów i sprzętu, których nie można skutecznie dezynfekować
       (np. dywany, zasłony).
      4. Odsuwa od bezpośredniej pracy z uczniem na podstawie zwolnienia lekarskiego osoby mające 60 lat i więcej oraz cierpiące na choroby lokujące je w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem.
      5. Organizuje pracę szkoły na podstawie zebranych od rodziców/opiekunów prawnych informacji o liczbie zadeklarowanych uczniów w okresie wzmożonego reżimu w warunkach pandemii COVID-19.
      6. Ustala i upowszechnia zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy.
      7. Wyłącza źródełka lub fontannę wody pitnej. Jeśli w placówce znajdują się inne dystrybutory wody, uczniowie mogą z nich korzystać tylko pod nadzorem.
      8. Organizuje na terenie placówki tzw. izolatorium – miejsce, w którym będą izolowane osoby wykazujące niepokojące objawy chorobowe sugerujące zakażenie koronawirusem.
      9. W przypadku wystąpienia u pracownika niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, odsuwa pracownika od pracy oraz wstrzymuje przyjmowanie kolejnych grup uczniów i powiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białymstoku (tel. 85 73 25 236). Pracownika izoluje w izolatorium.
      10. Wyznacza pracownika szkoły, który dokonuje pomiaru temperatury osobom wchodzącym do szkoły przed ich wejściem na teren placówki.
      11. Odpowiada za postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zagrożenia epidemicznego.
      12. Informuje rodziców o procedurach oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję, związaną z wysłaniem dziecka do szkoły poprzez umieszczenie procedur  na stronie internetowej szkoły.

      § 4.

      OBOWIĄZKI PRACOWNIKÓW

      1. Każdy pracownik placówki zobowiązany jest do samoobserwacji i pomiaru temperatury.
      2. W przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub choroby COVID-19 (duszności, kaszel, gorączka), pracownik decyzją lekarza nie przychodzi do pracy i zawiadamia o tym fakcie dyrektora.
      3. Pracownicy bezwzględnie przy wejściu i wyjściu z placówki oraz w trakcie pracy często odkażają ręce płynem do dezynfekcji rąk wg instrukcji i myją ręce zgodnie z instrukcją.
      4. Pracownicy nie przemieszczają się po placówce bez uzasadnionej potrzeby.

      Pracownicy pedagogiczni:

      1. pracują wg. ustalonego przez dyrektora harmonogramu z wyznaczonymi grupami uczniów,
      2. wyjaśniają uczniom zasady obowiązujące w placówce ze zwróceniem szczególnej uwagi na przestrzeganie zasad higieny w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem,
      3. przestrzegają ustalonego harmonogramu wyjść na szkolne boiska,
      4. przestrzegają zasad korzystania z szkolnych boisk przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi,
      5. nie organizują żadnych wyjść poza teren szkoły np. spacer do parku,
      6. unikają organizowania większych skupisk uczniów w jednym pomieszczeniu lub boisku szkolnym,
      7. wietrzą sale, w których pracują,
      8. organizują przerwy dla swojej grupy, adekwatnie do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min.,
      9. dbają o usunięcie z sali przedmiotów i sprzętów, których nie można skutecznie dezynfekować,
      10. zachowują dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni placówki, wynoszący co najmniej 1,5 metra,
      11. odpowiadają za odizolowanie ucznia, u którego stwierdzono podejrzenie zakażenia koronawirusem lub chorobą COVID-19.

      Pracownicy obsługi i administracji:

      1. pracują, zachowując szczególną ostrożność i zasady bezpieczeństwa,
      2. stosują środki higieny osobistej (maseczki, rękawiczki),
      3. wykonują zadania, utrzymując odległość 2 metrów pomiędzy stanowiskami pracy,
      4. ograniczają kontakt z uczniami oraz nauczycielami,
      5. wietrzą pomieszczenia, w których pracują,
      6. powierzchnie dotykowe, w tym biurka, lady, stoły, klamki, włączniki światła, poręcze, i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury), regularnie i starannie dezynfekują środkiem dezynfekującym lub wodą z detergentem,
      7. wszystkie obszary często używane (np. toalety, ciągi komunikacyjne), regularnie
       i starannie sprzątają z użyciem wody z detergentem oraz środka dezynfekującego,
      8. po zakończonej pracy gruntownie dezynfekują powierzchnie, sprzęty i pomieszczenia zaplecza kuchennego, zmywalni i obieralni,
      9. tylko intendentka ma wstęp do magazynu, dba o higieniczny odbiór towaru od dostawców, zwracając uwagę na ubiór dostawcy: fartuch, maseczka, rękawiczki oraz na czystość samochodu; dostawca nie wchodzi na teren placówki, towar zaś zostawia przed drzwiami placówki.

      Pracownicy wskazani przez dyrektora szkoły:

      1. dokonują pomiaru temperatury ucznia, w sytuacji jeżeli pomiar temperatury wskazuje wartość powyżej 37,2oC, odmawiają wpuszczenia ucznia na teren placówki, zapisując dane dziecka (imię i nazwisko),
      2. w sytuacji, gdy pomiar temperatury nie przekracza dopuszczalnej wartości, kierują
       go do szatni.

      § 5.

      OBOWIĄZKI RODZICÓW/OPIEKUNÓW PRAWNYCH/PEŁNOLETNICH UCZNIÓW

      1. Rodzice/opiekunowie prawni i pełnoletni uczniowie są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 obowiązującymi na terenie ZSOiT w Białymstoku.
      2. Chęć udziału ucznia w zajęciach rewalidacyjnych lub rewalidacyjno – wychowawczych i konsultacjach z nauczycielami rodzice/opiekunowie prawni zgłaszają pisemnie do wychowawcy klasy.
      3. Rodzic/opiekun prawny wypełnia stosowną do potrzeb deklarację uczęszczania do szkoły. Dostarcza ją dwa dni robocze przed rozpoczęciem zajęć do godziny 1500. W przypadku przesłania skanu wypełnionej i podpisanej deklaracji na adres e-mail szkoły, oryginał dostarcza pierwszego dnia przyjścia ucznia do szkoły.
      4. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są na bieżąco do przekazywania dyrektorowi lub wychowawcy istotnych informacji o stanie zdrowia ucznia.
      5. Rodzice/opiekunowie prawni nie posyłają do szkoły ucznia, jeżeli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub w izolacji. Mają też obowiązek zgłoszenia powyższej sytuacji dyrektorowi szkoły.
      6. Do szkoły przyjmowani są tylko zdrowi uczniowie, to znaczy bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (temperatura powyżej 37,2oC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe).
      7. Z powodu podobieństwa objawów COVID-19 i alergii (np. katar, kaszel) oraz niemożności stwierdzenia z pewnością, iż opisane wyżej objawy nie są skutkiem zakażenia wirusem, w czasie trwania epidemii nie będą brane pod uwagę zaświadczenia dotyczące występującej u dziecka alergii wystawione przez lekarza pediatrę/rodzinnego.
      8. W czasie pobytu ucznia w szkole rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani
       do odbierania telefonów z placówki.
      9. Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są także do:
      1. zmierzenia dziecku temperatury przed jego wyjściem do szkoły,
      2. bezwzględnego pilnowania, aby dziecko nie przynosiło niepotrzebnych przedmiotów,
      3. systematycznego przypominania dziecku o podstawowych zasadach higieny m.in. myciu rąk wodą z mydłem, niepodawaniu ręki na przywitanie, unikaniu dotykania oczu, nosa i ust oraz o odpowiednim sposobie zasłaniania twarzy podczas kichania i kasłania,
      4. zapewnienia dziecku maseczki.

      § 6.

      POSTĘPOWANIE NA WYPADEK STWIERDZENIA PODEJRZENIA

      ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM

      1. Z procedurą postępowania z dzieckiem chorym rodzice/opiekunowie prawni zostają zapoznani co potwierdzają własnoręcznym podpisem.
      2. Procedura obowiązuje w równym stopniu wszystkich rodziców/opiekunów prawnych
       oraz wszystkich pracowników szkoły.
      3. W przypadku ucznia, u którego zaobserwowano objawy chorobowe np. temperatura powyżej 37,2 oC, katar, kaszel, biegunka, duszności, wysypka, bóle mięśni, ból gardła, utrata smaku czy węchu i inne nietypowe lub które samo zgłasza złe samopoczucie, stosuje się następujący tryb postępowania:

      a) nauczyciel zawiadamia dyrektora o zaistniałej sytuacji,

      b) nauczyciel bezzwłocznie zawiadamia rodziców/opiekunów prawnych o stwierdzeniu objawów chorobowych,

      c) wyznaczony przez dyrektora pracownik zabezpiecza się za pomocą fartucha ochronnego, maski ochronnej, rękawiczek i bezzwłocznie izoluje ucznia w wyznaczonym pomieszczeniu w szkole oraz pozostaje z nim, utrzymując min. dwumetrowy dystans.

      1. Po otrzymaniu od dyrektora lub nauczyciela informacji o stanie zdrowia ucznia, rodzic/ opiekun prawny jest zobowiązany do odebrania dziecka ze szkoły bez zbędnej zwłoki,
       nie później niż w ciągu 90 minut.
      2. W sytuacji niemożności nawiązania kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi lub jeżeli rodzic/opiekun prawny nie odbierze dziecka w wyznaczonym czasie, nauczyciel informuje o powyższym fakcie dyrektora.
      3. Dyrektor zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Białymstoku,
       w razie złego stanu dziecka dzwoni na 999 lub 85 7325236, w celu ustalenia dalszych działań.
      4. Jeżeli u dziecka, które przebywało w szkole lub któregoś z członków jego rodziny, potwierdzono wystąpienie zakażenia COVID-19, rodzic/opiekun prawny ma obowiązek natychmiastowego poinformowania o tym dyrektora placówki.
      5. W przypadku stwierdzenia podejrzenia zakażenia koronawirusem u pracownika, stosuje się następujący tryb postępowania:
      1. pracownik zgłasza fakt dyrektorowi i bezzwłocznie udaje się do izolatorium,
      2. dyrektor wyznacza pracownika do pomocy osobie odizolowanej, który przed przystąpieniem do działań zakłada fartuch ochronny, maskę ochronną, rękawiczki,

      c) pracownik wyznaczony do pomocy oraz osoba odizolowana utrzymują między sobą
      min. dwumetrowy dystans,

      d) dyrektor bezzwłocznie zawiadamia odpowiednie służy, które podejmują dalsze kroki bezpieczeństwa.

      § 7.

      POSTANOWIENIA KOŃCOWE

      1. Procedura zapewnienia bezpieczeństwa obowiązująca w ZSOiT w Białymstoku w okresie pandemii COVID-19 wchodzi w życie z dniem jej publikacji i obowiązuje do czasu zakończenia pandemii COVID-19.
      2. Szkoła zapewnia niezbędne środki bezpieczeństwa jednak nie ponosi odpowiedzialności
       za ewentualne przypadki zakażenia COVID-19.
     • Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2019/20

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Zakończenie roku szkolnego maturzystów 2019/20.

      Po 3 latach ciężkiej i wytężonej pracy Uczniowie klas maturalnych ZSOiT Białystok odbierają oczekiwane z taką niecierpliwością świadectwa ukończenia szkoły.

      Jednakże w związku z obowiązującym w Polsce stanem epidemicznym spowodowanym wirusem COVID-19 odbiór świadectw w ZSOiT odbył się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Uczniowie zgłaszali się do sekretariatu szkoły tylko o wyznaczonych godzinach (w ustalonych odstępach czasowych) w maseczce ochronnej zakrywającej usta i nos, rękawiczkach, a także z zachowaniem bezpiecznej, co najmniej 2 metrowej odległości od osób drugich.

      Miło nam raz jeszcze poinformować, iż wszyscy uczniowie klas III (maturalnych) ZSOiT Białystok ukończyli szkołę i odebrali świadectwa jej ukończenia.

      Teraz już tylko czekamy jak zakwitną kasztany!!!

     • Informacja Dyrektora Szkoły

      Klasy maturalne odbierają świadectwa wg alfabetu, wg następującego harmonogramu:

      IIIA w piątek, tj. 24.04.2020 od godz. 8.20 - 13.00;
      IIIB w poniedziałek, tj. 27.04.2020 od godz. 8.20 - 14.00

      Szczegółowy harmonogram (lista z nazwiskami) znajduje się u wychowawcy klasy.

       

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

      Biblioteka szkolna serdecznie pozdrawia swoich czytelników z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich! Życzymy Wam, abyście wykorzystali moc książek do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzenia horyzontów, stymulowania Waszych umysłów i kreatywności. Tęsknimy za Wami, za rozmowami i nie tylko o książkach! Dbajcie o siebie , no i oczywiście CZYTAJCIE…

      Tamara Korniluk

     • Informacja Dyrektora Szkoły

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku z satysfakcją i radością informuje, że wszyscy uczniowie klas trzecich (maturalnych) ukończyli szkołę w roku szkolnym 2019/2020 i zostali dopuszczeni do matury.

      Wszystkim tegorocznym absolwentom serdecznie gratulujemy i życzymy dobrych wyborów oraz samych sukcesów. Jesteśmy pewni, że wyniki egzaminu dojrzałości, do którego podejdziecie w niedługim czasie otworzą Wam wrota do wymarzonych uczelni  i utorują dalszą drogę do kariery.

       

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Dzielmy się dobrem

      Szkolne Koło Caritas nadal działa. Teraz tylko w innej obsadzie. Pomagamy starszym, aby nie musieli wychodzić z domu. Aby nie czuli się samotni i opuszczeni. Ich radość i wdzięczność jest bezcenna. Trzymajmy się razem w tym trudnym czasie :)

      Opiekun SKC
      Margeryta Ordowska

     • Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

      Drodzy Uczniowie i Rodzice zachęcamy was do kontaktu z pedagogiem szkolnym. Można umówić się na rozmowę telefoniczną za pośrednictwem dziennika elektronicznego Librus lub bezpośrednio wysyłając wiadomość na adres e-mail: magdaszuma@wp.pl i kleszczewskamagdalena@gmail.com

      Dla wszystkich potrzebujących wsparcia psychologiczno-pedagogicznego lub chcących uzyskać poradę jak sobie radzić w tych trudnych czasach podajemy grafik dyżurów pedagogów:

      Dodatkowo, jeśli potrzebujecie wsparcia psychologicznego, to Ośrodek Psychiatrii i Psychoterapii Dzieci i Młodzieży EUREKA w Białymstoku uruchomił dodatkowe konsultacje telefoniczne:

      535 962 287

      Poniedziałek – Piątek: 8.00 – 12.00

      terapeuta zajęciowy: 8.00- 9.00

      lekarz specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży: 9.00 – 10.00

      specjalista psychologii klinicznej: 10.00 – 12.00

      Również Ośrodek ETAP w Białymstoku uruchomił bezpłatne konsultacje telefoniczne u swoich specjalistów według harmonogramu umieszczonego na stronie:

      http://stowarzyszeniedroga.pl/bezplatne-porady-terapeutyczne

      Pedagodzy szkolni

     • KOMUNIKAT

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku informuje, że od 01.04.2020 r. do odwołania wstrzymane są opłaty za wyżywienie oraz opłaty za internat. O wznowieniu obowiązku wnoszenia opłat osoby korzystające z wyżywienia i internatu zostaną powiadomieni w stosownym czasie.

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Szkoła Roku 2020!

      Miło nam poinformować, że szkoły wchodzące w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku znalazły się w czołówce plebiscytu "Szkoła Roku 2020" w Białymstoku.

      Technikum Zawodowe Nr 1 zajęło 1 miejsce

      IX Liceum Ogólnokształcące z oddziałami mistrzostwa sportowego zajęło 3 miejsce

      Tak wysokie miejsca naszej Szkoły to wynik ciężkiej i skutecznej pracy nas wszystkich - Uczniów, Nauczycieli, Rodziców, Pracowników szkoły oraz zawsze skromnej w słowach a intensywnej w działaniach Dyrekcji Szkoły.

      Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia i zapewniamy zarazem, że będziemy jeszcze więcej wkładać zaangażowania w to, aby nasza szkoła była przyjazna przede wszystkim uczniom, bo w niej zaczyna się ich przyszłość.

      Dyrektor ZSOiT Białystok
      dr Cezary Antoni Wysocki

     • Informacja dotycząca nauczania zdalnego

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku informuje nauczycieli,  aby treści materiałów przesyłanych uczniom ZSOiT w formie zdalnego nauczania były przekazywane racjonalnie, a ich zawartość merytoryczna oraz objętość pozwalała na samodzielną pracę naszych uczniów. Jednocześnie informuję, aby ilość przesyłanego materiału do zdalnego nauczania nie powodowała zbytniego obciążenia czasowego dla uczniów. Powyższe działania nakierowane są na efektywną obopólną współpracę nauczyciel-uczeń-nauczyciel.
       

                                                                                                                        Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                dr Cezary Antoni Wysocki

     • ZSOiT prowadzi kształcenie na odległość

      Drodzy Uczniowie i Rodzice!

      W związku z zawieszeniem zajęć dydaktyczno-wychowawczych spowodowanym rozprzestrzeniającym się wirusem 2019-nCoV informujemy, że Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych prowadzi kształcenie na odległość (nauczanie zdalne/e-learning). Nauczyciele poszczególnych przedmiotów wysyłają uczniom naszej szkoły materiały w formie elektronicznej do samodzielnej pracy w domu. Materiały te wysyłane są za pomocą dziennika elektronicznego Librus, komunikatorów, grup społecznościowych oraz poczty elektronicznej.

      Jeśli państwo nie mają loginu i hasła do dziennika elektronicznego Librus proszę wysłać email na sekretariat szkoły zsoitbialystok@wp.pl z prośbą o wygenerowanie loginu i hasła.

      Prosimy o systematyczne śledzenie strony internetowej i Facebooka ZSOiT.

                                                                                Serdecznie pozdrawiamy wszystkich Uczniów i Rodziców
       

                                                                                                                     Dyrektor ZSOiT

                                                                                                             dr Cezary Antoni Wysocki

     • Odwołanie Dni Otwartych w ZSOiT

      W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem 2019-nCoV Dyrektor ZSOiT odwołuje Dni Otwarte w dn. 25.03. i 26.03 2020 roku. Nowy termin zostanie wyznaczony w późniejszym terminie.

                                                                                                                                                Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                                        dr Cezary Antoni Wysocki

     • Wprowadzenie zakazów przez Dyrektora ZSOiT

      Działając na podstawie „Rekomendacji Ministra Edukacji Narodowej dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych”  z dnia 27 lutego 2020r oraz wytycznych Wojewody Podlaskiego z dnia 10 marca 2020r .

      Dyrektor wprowadza zakaz do odwołania uczniom i nauczycielom ZSOiT:

      1. Wyjść do kina, teatru na wystawy itp.
      2. Wyjazdów i wycieczek krajowych i zagranicznych w tym także po województwie podlaskim.
      3.  Przyjmowania wizyt gości i  wycieczek z zagranicy.
      4. Organizowania większych zgromadzeń, apeli, zebrań na terenie szkoły oraz organizowania i udziału w dniach otwartych i targach szkół.

      Podjęta decyzja Dyrektora ZSOiT jest jedynie działaniem profilaktycznym.

      W szkole nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem 2019-nCoV.

                                  

                                                                                                                         Dyrektor ZSOiT

                                                                                                                dr Cezary Antoni Wysocki

     • Konkurs ,,Podlasie w moim sercu”

      W odpowiedzi na zaproszenie Internatu ZSR w Marianowie, wzięliśmy udział w I edycji konkursu recytatorsko-fotograficznego pt.: „Podlasie w moim sercu” skierowanego do uczniów szkół podstawowych oraz mieszkańców burs i internatów województwa podlaskiego.
      Ideą konkursu było upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy o ziemi podlaskiej, rozbudzanie pasji fotograficznych, poetyckich oraz wspieranie i propagowanie twórczości młodych ludzi.
      Nasz internat reprezentowała wychowanka – Izabela Stawierej, która wzięła udział w części fotograficznej, prezentując trzy prace konkursowe ukazujące walory przyrodnicze i piękno ziemi podlaskiej – okolic Szepietowa i Rudki.

      Do konkursu fotograficznego zgłosiło się 75 uczniów w kategorii szkoła podstawowa oraz internaty i bursy. Łącznie uczestnicy nadesłali 192 prace konkursowe. Wszystkie nadesłane prace, zdaniem jury, były na wysokim, reporterskim poziomie.
      Tym razem nie udało się zająć żadnego z medalowych miejsc, mimo to dziękujemy Izabeli za udział i zaangażowanie! Zachęcamy do dalszych poszukiwań i życzymy radości z rozwijania swoich pasji i czerpania inspiracji z piękna Podlasia!

      Beata Matwiejuk

     • Podsumowanie I semestru 2019/20

      Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podsumowanie I semestru 2019/20.

      Dnia 21.02.2020 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych odbył się apel podsumowujący pracę, osiągnięcia i klasyfikację za I semestr roku szkolnego 2019/2020. 
      Najwyższe średnie ocen w IX Liceum Ogólnokształcącym uzyskały klasy: IA LO, IIIA LO i  ID LO, a w Technikum Zawodowym Nr 1 klasy: IF TZ, IB TZ i IA TZ. 
      Najwyższą frekwencją w IX Liceum Ogólnokształcącego może pochwalić się klasa: IE LO, IA LO i IB LO natomiast w Technikum Zawodowym Nr 1 klasa IF TZ, IG TZ i IB TZ.
      W czasie apelu odbyło się również rozdanie nagród  laureatom wielu konkursów szkolnych: Matematyka nie kończy się w szkole; Konkurs wiedzy o krajach Anglojęzycznych Cosmopolitan, Kartka Świąteczna – Tradycje Bożego Narodzenia, Szkolny konkurs ortograficzny. Gratulacje odebrali również sportowcy za godne reprezentowanie szkoły w rozgrywkach i zawodach sportowych. 
      Osobom wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy, wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy dalszych sukcesów!

     • Forum Szkół w Turośni Kościelnej

      5 marca 2020 r. nasza szkoła wzięła udział w Forum Szkół, które miało miejsce w Zespole Szkół w Turośni Kościelnej. Młodzież z klasy III CTZ zaprezentowała uczniom klas ósmych szkoły podstawowej ofertę edukacyjną Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku. Uczniowie mieli okazję porozmawiać z przedstawicielami naszej szkoły na temat klas i profili w IX Liceum Ogólnokształcącym i Technikum Zawodowym Nr 1, panującej atmosferze, wykwalifikowanej kadrze pedagogicznej oraz o przebiegu praktyk zawodowych.

      Odpowiadali na szczegółowe pytania uczniów,  jak również  dotyczące możliwości rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

      Magdalena Szuma

     • Turniej Tenisa Stołowego w ZSOiT

      05 marca 2020 po raz pierwszy w naszej szkole został rozegrany I Indywidualny Turniej Tenisa Stołowego. Do rozgrywek zgłosiło się 12 dziewcząt i 60 chłopców. 
      Uczestnicy turnieju mieli do dyspozycji 3 stoły, przy których nad prawidłowym przebiegiem spotkań czuwali sędziowie oraz nauczyciele wychowania fizycznego. Każdy mecz przysporzył kibicom wiele pozytywnych emocji.
      Turniej przebiegł w zdrowej, sportowej atmosferze na wysokim poziomie technicznym. Podczas zawodów można było zaobserwować duże zaangażowanie zawodników, co bardzo cieszyło organizatorów oraz prezentowaną przez nich zasadę fair-play.

      Wśród dziewcząt najlepsza okazała się Jasińska Karolina II B LO, potem Stocka Kaja II B LO i Kosowska Magdalena II B LO.
      W kategorii chłopców zwyciężył Karol Mateusz I A LO, drugie miejsce zajął Lipski Sebastian I D LO, natomiast trzecie Gryko Kamil II A LO.
      Dziękujemy wszystkim: zarówno zawodnikom jak i kibicom za zaangażowanie i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach Turnieju Tenisa Stołowego.

      Emilia Lewkowicz

     • Sprawozdanie z Wojewódzkiego Konkursu Poliglota

      We czwartek dnia 5.03.2020 gościliśmy w naszej szkole uczestników XIII Wojewódzkiego Konkursu Poliglota. W tegorocznej edycji wzięli udział uczniowie szkół średnich z Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Celem konkursu było doskonalenie języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i innych obowiązujących w szkołach, rozwijanie kompetencji językowych, zwrócenie uwagi na potrzebę znajomości więcej niż jednego języka obcego, umożliwienie wykazania się znajomością co najmniej 2 języków obcych i umożliwienie rywalizacji między uczniami szkół Województwa Podlaskiego.

      W tym roku uczniowie mieli do rozwiązania test składający się z kreatywnych i ciekawych poleceń leksykalno-gramatycznych. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w ciągu tygodnia od daty rozpoczęcia konkursu. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody, dla uczestników dyplomy, a dla opiekunów podziękowania za przygotowanie do konkursu. Pozdrawiamy.

      Podajemy wyniki tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Poliglota.

      Pierwsze miejsce: Aniela Sienkiewicz 118 pkt, LO w Sokółce
      Drugie miejsce: Gabriel Danilewicz 112 pkt, LO w Sokółce
      Trzecie miejsce: Wiktoria Kościuk 104,5 pkt, ZSZ Nr 2 w Białymstoku

      Zwycięzcom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a opiekunom za przygotowanie swoich uczniów do językowej rywalizacji. 

      Jednocześnie informujemy, że w związku z obecną sytuacją związaną z koronawirusem, uroczyste rozdanie nagród odbędzie się po powrocie do szkoły. Pozdrawiamy i wszystkim życzymy zdrowia. 

      Organizatorzy konkursu
      Katarzyna Czyżewska, Dorota Kruszewska, Anna Targońska, Iwona Zając

     • Spotkanie z dziennikarką w bibliotece szkolnej ZSOiT

      Z inicjatywy uczniów z klasy 3DTZ w bibliotece szkolnej 3 marca 2020 r. odbyło się spotkanie z dziennikarką Radia Białystok Olgą Gordiejew-Pobot.

      Młodzież uczestnicząca w wydarzeniu dowiedziała się na czym polega praca dziennikarza, jak jest zorganizowany jego dzień pracy, że kandydat na reportera powinien być dyspozycyjny, dociekliwy, ciekawy świata, odważny w podejmowaniu kontrowersyjnych tematów, władający właściwą polszczyzną i oczytany. Wykształcenie przyszłego dziennikarza, to niekoniecznie studia dziennikarskie Pani Olga Gordiejew-Pobot skończyła Akademie Teatralną  w Białymstoku . Jej współpracownicy z radia to historycy, poloniści, prawnicy. Na pewno  dziennikarz radiowy musi posiadać dobrą dykcje, odpowiedni tembr głosu oraz bogate słownictwo.

      Młodzież bardzo zaangażowała się w organizacje spotkania. Marcel Leśniak z 3DTZ zaprojektował plakat informujący o spotkaniu, razem z Ewa Borowską przygotował ciekawe pytania do wywiadu. Spotkanie prowadzili uczniowie z 3DTZ: Ewa Borowska i Adrian Błazeusz. Uczennica 3CTZ Marianna Gawinek zajęła się obsługą fotoreporterską. Wszystkim bardzo dziękuje za współpracę.

      Dzięki spotkaniu z Panią  Olgą Gordiejew-Pobot   młodzież została zapoznana z tajnikami zawodu dziennikarza i dowiedziała się, że aby osiągnąć w życiu sukces, trzeba po prostu się uczyć.

      Tamara Korniluk, nauczyciel-bibliotekarz ZSOiT

     • Sprawozdanie z konkursu "Poezja bez granic"

      Dnia 27.02.2020r. odbyła się w naszej szkole XIII edycja Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Niemiecko i Anglojęzycznej pt. ,,Poezja bez granic’’ . Celem konkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zachęcanie do publicznego prezentowania się przed publicznością, zainteresowanie uczniów poezją obcojęzyczną, uczenie zdrowej rywalizacji. Konkurs, jak co roku, cieszył się ogromną popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Białegostoku i Województwa Podlaskiego. Uczestnicy prezentowali wiersze, które swą treścią nawiązywały do hasła tegorocznej edycji, którym było ,,SERCE’’.

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: 
      Pani Krystyna Łuniewska – ekspert ds języka niemieckiego
      Pani Dorota Kruszewska – nauczyciel języka angielskiego 
      Pani Katarzyna Czyżewska – nauczyciel języka niemieckiego
      Pani Iwona Zając – pomoc i organizacja techniczna 

      Publiczność nagradzała brawami wszystkich uczestników. Po raz pierwszy w konkursie brali udział uczniowie klas 6, 7 i 8, za co bardzo dziękujemy zarówno im, jak i ich opiekunom za przygotowanie do tak trudnego i wymagającego pod względem językowym konkursu. Komisja wyłoniła Mistrzów Recytacji z języka niemieckiego i angielskiego, przyznała wyróżnienia oraz dyplomy za udział w konkursie.

      1 miejsce język niemiecki – Patrycja Czeczko – Zespół Szkół w Sokółce
      2 miejsce język niemiecki – Julia Arciuch – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Czarnej Białostockiej
      3 miejsce język niemiecki – Łukasz Żochowski – Szkoła Podstawowa im. Ks. Rocha Modzelewskiego w Nowych Piekutach

      WYRÓŻNIENIA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO:
      1.    Weronika Skłodowska – Szkoła Podstawowa im. Ks. R. Modzelewskiego w Nowych Piekutach
      2.    Aleksandra Karasiewicz – Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach
      3.    Natalia Perkowska – Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Łapach
      4.    Paweł Płoński – Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Łapach
      5.    Emilia Mikulska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      6.    Paulina Dąbrowska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      7.    Szymon Falkowski – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      8.    Julia Szast – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      9.    Kinga Karwowska – Zespół Szkół Nr 2  im. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie 
       
      1 miejsce język angielski – Martyna Waszczeniuk – Zespół Szkół w Sokółce
      2 miejsce język angielski – Zuzanna Gajek – Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku
      3 miejsce język angielski – Karolina Perkowska – Zespół Szkół Szkolno - Przedszkolnych Nr 4  w Białymstoku

      WYRÓŻNIENIA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO:
      1.    Weronika Czeremcha – Zespół Szkół w Sokółce
      2.    Zofia Ostrowska – Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Choroszczy
      3.    Dagmara Lukrecja Słomska – XIV LO W Białymstoku

      Nagrody za zwycięstwo w konkursie ufundował w tym roku Pan Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych dr Cezary Antoni Wysocki. Nagrody były godne uczestników i warte rywalizacji. Za pierwsze miejsce Pan dyrektor przyznał bon wartości 250zł, za drugie miejsce bon wartości 150 zł i za trzecie miejsce bon wartości 70 zł. Zwycięzcy okazali swą radość oklaskami na stojąco. Bardzo dziękujemy panu Dyrektorowi za życzliwość i pomoc w organizacji konkursu, poczęstunek i wsparcie finansowe.     

      Gratulujemy wszystkim wspaniałego występu i zapraszamy za rok. Hasłem XIV edycji konkursu będzie muzyka (Musik, Music).

      Organizatorzy: Katarzyna Czyżewska, Dorota Kruszewska, Iwona Zając

     • Wielokrotna ekspozycja bez udziału Photoshopa

      Nie tylko w modzie panują trendy. W fotografii popularna jest ostatnio technika podwójnej ekspozycji. Wielokrotne ekspozycje (ang. ”Multiple exposure”) to technika znana z czasów fotografii tradycyjnej, gdzie klatki nakładane są przez wielokrotne naświetlanie. Przy robieniu zdjęcia trzeba zwrócić uwagę na to, gdzie będzie się jawił drugi obraz.

      Najwyraźniej jest on widoczny w absolutnie ciemnych partiach. Wraz z jasnością elementów obrazu, zmniejsza się krycie kolejnego naświetlania. Jako szkoła pretendująca do miana szkoły technik kreacyjnych lubimy robić różne rzeczy eksperymentalne i twórcze. klasy fotograficzne pod kierunkiem ARFP Marka Tomaszuka. Efektami chcemy podzielić się z innymi i zachęcić do eksperymentowania i zabawy z fotografią.

      Krystyna Tomaszuk

     • „Rap warsztaty z Lukasyno”

      Młodzież ZSOiT w Białymstoku w dniu 06. 02. 2020 r. uczestniczyła w spotkaniu  „Rap warsztaty z Lukasyno” w ramach IV Festiwalu Literackiego „Autorzy i książki. Podlaskie podsumowanie”. Lukasyno, właściwie Łukasz Szymański, to polski raper i propagator kultury kresowej. Z wykształcenia jest architektem. Artysta z wielką pasją opowiadał o swojej muzyce, zainteresowaniach, dzieciństwie, okresie buntu i przemianie jaką przeszedł. Dokonał również porównania treści i formy dawnych poetów do współczesnych raperów.

      Inspiracją do pracy twórczej muzyka jest życie dnia codziennego. Siły czerpie z otaczającej go przyrody.
      Cyt. „Tam na skraju, gdzie łagodny brzeg
      Słońce czeka u dnia bram, zza tych drzew wyłoni się
      Jestem tutaj sam na sam – ja i świat”
      Po spotkaniu Lukasyno rozdawał autografy, płyty CD oraz chętnie pozował do zdjęć. Wernisaż przebiegł w miłej i życzliwej atmosferze. 
      Link do artykułu z wypowiedziami i zdjęciami naszych uczniów...

      Barbara Jurczewska-Ignaciuk

     • Klasa ID LO odwiedziła siedzibę Polskiego Radia w Białymstoku

      Zgodnie z zasadą "Nauka winna być wspierana doświadczeniem" klasa ID LO odwiedziła siedzibę Polskiego Radia w Białymstoku. Młodzież mogła zapoznać się z tajnikami pracy dziennikarskiej. Niezwykle ciekawym doświadczeniem była możliwość obserwowania "obróbki technicznej" i samej emisji audycji radiowej. W studiu spotkaliśmy naszych kolegów z klasy III D TZ, którzy realizowali staż w ramach praktyk zawodowych. Niezwykle miło było usłyszeć jak pozytywnie o ich umiejętnościach wypowiadali się pracownicy Polskiego Radia.

      opracowała Joanna Seredyńska

     • "Złota proporcja na Złotej"

      Zapraszamy na wystawę fotograficzną uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych  w Białymstoku. Na zbiorowej ekspozycji pt.: „Złota proporcja na Złotej" zobaczyć można będzie 22 fotografie  młodych autorów. Autorzy ci poprzez zdjęcia wypowiadają się na różne tematy. Aparat fotograficzny w ich ręku jest narzędziem do przyglądania się światu z bliska.  Każdy może w nim odnaleźć coś innego, coś według siebie i własnego spojrzenia dostrzec. Codziennie mijamy tysiące miejsc, przedmiotów, detali, zjawisk. Fotografia w wydaniu adeptów kierunku technik fotografii i multimediów odzwierciedla ich zindywidualizowane widzenie rzeczywistości. Próbuje tą indywidualną perspektywę innym przybliżyć i pokazać w formie fotogramów.

      Wystawa jest prawdziwą ucztą dla oczu. Zaprezentowane prace zachwycają oryginalnością spojrzenia, subtelnością kompozycji i umiejętnością operowania kolorem.

      Ci, którzy zdecydują się obejrzeć ekspozycję, nie będą czuć się zawiedzeni. każdy znajdzie tutaj coś ciekawego dla siebie. Od krajobrazów, przez fotografię przyrody, krajobrazu miejskiego aż po portrety.

      Autorami zdjęć są:

      Aleksandra Ciborowska
      Amelia Wojdałowicz
      Damian Marczuk
      Izabella Krzymińska
      Jagienka Zapadka
      Julia Łoś
      Karol Czajkowska
      Magdalena Targońska
      Maja Wojtach
      Maria Siemionow
      Michał Szatkowski
      Natalia Zawadzka
      Patrycja Trykozko
      Ranata Czarnecka
      Szymon Hajdukiewicz
      Weronika Mróz
      Weronika Wawreniuk
      Wiktoria Ciżewska

      Termin wystawy: styczeń - luty 2020.

      Opracowała: Krystyna Tomaszuk

     • Wojewódzki Konkurs "Wiedzy o Rosji"

      16 stycznia 2020 w Muzeum Rzeźby im. A.Karnego odbyło się podsumowanie XVI edycji Konkursu Wiedzy o Rosji pt. „Teatr w Rosji”.

      Miło nam poinformować że tytuł finalisty otrzymali: Marya Karnitskaya z kl.I C TZ, Dmytro Koshel z kl.IF TZ i Oleksandr Zaiets z kl.ID LO, natomiast Leon Dziakun z ID LO dyplom uczestnika. Wszyscy przebrnęli przez dwa trudne etapy pisemny i ustny. Gratulujemy i za rok liczymy na laureata.

      Opiekun: Anna Targońska

     • Mistrzostwa Internatu ZSOiT w Tenisie Stołowym Dziewcząt

      W tegorocznych zawodach tenisowych najlepszą zawodniczką okazała się Karolina Jasińska, która pokonała po bardzo dobrym i emocjonującym meczu finałowym Kaję Stocką 3:2 (8:11, 11:7, 11:13, 11:6, 11:6).

      W meczu o 2 miejsce Kaja Stocka zwyciężyła Magdalenę Szmitka 3:2 – tym samym Magda skończyła zawody na 3 miejscu.4 miejsce wywalczyła Wiktoria Klimaszewska.Pozostałe zawodniczki to Anna Litwińczuk, Aleksandra Puchalska, Zofia Aksiucik i Katheryna Tkachenko.Gratulujemy wszystkim uczestniczkom sportowej postawy i ambicji; pomimo zróżnicowanego poziomu liczył się przede wszystkim udział.Organizatorem zawodów i fundatorem nagród była Pani Beata Matwiejuk, sędzią głównym Zbigniew Pierzchała.

      Opracowała: Beata Matwiejuk

     • Stypendia Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej

      Dnia 13 stycznia 2020 r w sali konferencyjnej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej.

      Dwie uczennice naszej szkoły zostały wyróżnione  nagrodą Prezesa Rady Ministrów: Karolina Jasińska z kl. II B IX Liceum Ogólnokształcącego i Aleksandra Snarska z kl. III C Technikum Zawodowego Nr 1. Uczennice odebrały swoje dyplomy z rąk Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego za najwyższa średnią ocen w szkole i szczególne uzdolnienia. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

      Opracowała: Magdalena Szuma

     • Studniówka Miejska z Prezydentem

      Już jedenasty raz na Rynku Kościuszki odbyła się Studniówka Miejska, którą tradycyjnie rozpoczęto Polonezem. Poprowadził go Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Tegoroczni maturzyści z naszej szkoły również uczestniczyli w tej uroczystości. 

      Za dwa dni zatańczą oni poloneza na swoim balu studniówkowym, który będzie symbolicznym krokiem w dorosłość. 
      Życzymy naszym maturzystom wspaniałej zabawy studniówkowej. „Niech żyje bal” i króluje na nim taniec, radość oraz młodzieńcza beztroska.

      Margeryta Ordowska

     • 14 Bieg "Policz się z cukrzycą"

      Reprezentanci naszej szkoły wzięli dział w 14 biegu "Policz się z cukrzycą". Mieliśmy za zadanie przebiec dystans 5 km - nie liczył się czas, ważny był cel dla którego biegniemy: pieniądze uzyskane ze zbiórki przekazane będą na zakup aparatów insulinowych dla kobiet w ciąży chorych na cukrzycę. W skład naszej ekipy to: Angelika Drągowska, Grażyna Dożynka i Emilia Lewkowicz.

      Emilia Lewkowicz

     • Jasełka Bożonarodzeniowe w naszej szkole

      Jasełka spełniają istotny cel dydaktyczny, ponieważ pozwalają zapoznać uczniów z tradycjami kultury polskiej związanymi z celebracją Bożego Narodzenia. Przy Bożonarodzeniowej Szopce zebrali się, aby wspólnie kolędować: uczniowie i nauczyciele.

      Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. To również czas radosnego świętowania, kolędowania, łamania się opłatkiem i składania sobie życzeń.

      W tym roku jasełka szkolne przygotowali uczniowie ZSOiT pod kierunkiem księdza Sławomira Laskowskiego i profesor Małgorzaty Ozorowskiej - Gładysz. Oprawę muzyczną opracowała profesor Agnieszka Domańska, a zespół fotoreporterski  Patrycja Łuczak, Magdalena Prześniak, Patrycja Oleszczuk) pod kierunkiem profesora Marka Tomaszuka sfotografował piękne wydarzenie.

      Na tle minimalistycznej, bożonarodzeniowej dekoracji uczniowie z ekspresją i poczuciem humoru grali swoje role wczuwając się w postaci ze scenariusza. Piękna oprawa muzyczna oraz właściwie dobrany repertuar kolęd i pastorałek przeniósł zgromadzonych do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa Chrystusa, wprowadził wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

      Na koniec występu Pan Dyrektor dr Cezary Antoni Wysocki zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania. Rozległ się gromki, melodyjny śpiew kolęd „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem”.

      Krystyna Tomaszuk

      Do obejrzenia zdjęć z uroczystości zapraszamy do naszej galerii...

     • Życzenia Świąteczne i Noworoczne

      Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku podczas Jasełek, które odbyły się 20 grudnia 2019 r. złożył życzenia uczniom, rodzicom, nauczycielom, zaproszonym gościom oraz pracownikom administracyjnym szkoły oraz zwrócił uwagę, aby pod pięknie ustrojoną choinką znalazły się prezenty, nie tylko te, które otrzymamy ale również te, którymi obdarujemy innych.

      Przypomniał wszystkim obecnym, aby na wigilijnym stole znalazło się 12 potraw, które symbolizują 12 apostołów i 12 miesięcy oraz wolne nakrycie dla nieobecnych bliskich lub zbłąkanych wędrowców. W swoim wystąpieniu Dyrektor nawiązał do pochodzenia słowa „Wigilia” z języka łacińskiego i oznaczającego czuwanie nad przyjściem Jezuska, który narodził się w szopce i leżał w żłóbku. Przywołując ten świąteczny, wolny czas Dyrektor szkoły zaznaczył, że należy go przeznaczyć nie tylko na należyty wszystkim odpoczynek, ale także na nadrobienie zaległości, szczególnie w nauce. Następnie uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, pracownicy i rodzice odśpiewali kilka niezwykłych, magicznych kolęd. Uroczystość Jasełek w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku przygotowali: Pani prof. Małgorzata Ozorowska – Gładysz, Pani prof. Agnieszka Domańska oraz prof. Ks. Sławomir Laskowski.

     • Spotkanie Erasmus + w Hiszpanii

      W dniach 27.11.2019-03.12.2019r. sześciu uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku oraz dwóch opiekunów, koordynator projektu Wioletta Maria Karczewska i koordynator podprojektu Joanna Danuta Silwonik uczestniczyło w spotkaniu roboczym w Hiszpanii.

      Po pięknym powitaniu w szkole Colegio Santa Ana we Fradze rozpoczęła się kilkudniowa praca w międzynarodowych grupach. Jej efekty przedstawili uczestnicy projektu w sobotę,30.11.2019 r. Taka forma współpracy była wyzwaniem, bo uczniowie musieli przełamać własne słabości, wystąpić publicznie, sprawdzić stopień opanowania języka angielskiego. Nasi uczniowie:Kinga Czyżewska,Maciej Daszuta , Luiza Łukasiak, Damian Marczuk, Martyna Puchacz radzili sobie doskonale, a szczególnie miły był fakt, że Przemysław Płoński wygrał konkurs na logo całego projektu. Oprócz pracy nad projektem był również czas wolny. Zostaliśmy sympatycznie i miło przyjęci przez burmistrza Fragi, zwiedzaliśmy Barcelonę, a wieczorem 01.12.2019 r. uczestniczyliśmy w pięknym i poruszającym spektaklu na Schodach Hiszpańskich: Światło-muzyka-fontanny. Jak zgodnie stwierdzili uczniowie, uczestnictwo w projekcie pozwala poczuć się Europejczykiem, otwiera umysł, uczy, jak pokonywać bariery. Następne spotkanie Erasmus + już w marcu 2020r. w Polsce- w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Białymstoku!

     • Plener w Tykocinie

      W dniu 21 listopada 2019 roku odbył się plener w Tykocinie, w którym udział brali uczniowie z klasy 1 ATZ. Podczas wyjazdu mogliśmy rozwijać swoje umiejętności fotograficzne oraz podziwiać piękne uroki miasta. Odwiedziliśmy między innymi zamek, na terenie którego zrobiliśmy wiele zdjęć. W drodze na zamek podziwialiśmy krajobrazy na pola oraz rzekę. Na koniec zajęć ogrzaliśmy się w restauracji jedząc regionalne przysmaki i pijąc ciepłą herbatkę.

     • I Szkolny Konkurs Matematyczny

      W listopadzie i grudniu w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Matematyczny "Matematyka nie kończy się w szkole". Konkurs miał na celu promocję matematyki wśród społeczności szkolnej oraz rozbudzanie inwencji twórczej i kreatywnego myślenia. Uczniowie kształcący się w zawodach grafika, fotografa lub organizatora reklam oraz wszyscy pozostali mogli wybrać jedno z trzech zadań - zareklamować matematykę, zaprojektować planszową grę matematyczną lub wykonać z z dowolnych brył (wielościanów lub brył obrotowych choinkę 3D).

      Do organizatorów napłynęło bardzo dużo pomysłowych prac w każdej z trzech powyższych kategorii. Wystawa przepięknych matematycznych choinek oraz plakatów znajduje się w holu szkoły. Natomiast uczniowie klas pierwszych podczas lekcji matematyki wykorzystywali zaprojektowane gry planszowe do nauki tego przedmiotu. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po przerwie świątecznej.

     • Kiermasz Bożonarodzeniowy

      Po raz kolejny wolontariusze Szkolnego Koła Caritas zorganizowali Kiermasz Świąteczny, który odbył się w dniach 12 i 16 grudnia 2019 r. Od października przygotowywaliśmy się do tego przedsięwzięcia wykonując własnoręcznie zdobione lampiony oraz stroiki na stół świąteczny. Do naszego dzieła włączyły się jak co roku: Pani Beata Matwiejuk z uczennicami z Internatu tworząc przepiękne, przestrzenne kartki świąteczne i mama uczennicy z klasy 3 C Technikum Zawodowego Nr 1 wykonując na szydełku dekoracje świąteczne: bombki, aniołki, serwetki oraz długie łańcuchy na choinkę zdobione dzwoneczkami i gwiazdkami.

      W tym roku dorzuciła cegiełkę również Pani Arleta Krutul, która uszyła ekologiczne torby na zakupy z grubej, wytrzymałej bawełny. Ten bogaty asortyment sprawił, że nasz kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem i powodzeniem wśród społeczności szkolnej. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz powstającego pierwszego na Podlasiu Hospicjum wiejskiego budowanego przez Fundację Hospicjum Proroka Eliasza w Michałowie. Serdecznie dziękujemy tym wszystkim, którzy włączyli się czynnie w stworzenie naszego Kiermaszu oraz dorzucili cegiełkę na szczytny cel dziękując również wolontariuszom za ich pacę i zaangażowanie.Niech Magia Świąt rozgrzewa nasze serca i otwiera je na drugiego człowieka. Zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, odpoczynku i ciepła przy wigilijnym stole wśród rodziny i znajomych życzy całej społeczności szkolnej Szkolne Koło Caritas.

      Opiekun SKC
      Margeryta Ordowska

     • Spotkanie opłatkowe w internacie - 17.12.2019

      We wtorkowy wieczór młodzież wraz z kadrą internatu zgromadziła się na tradycyjnym opłatku. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Wicedyrektor ZSOiT Wioletta Karczewska. Wszystkich uczestników przywitał i złożył życzenia Kierownik internatu Pan Dariusz Ostaszewski, następnie fragment Ewangelii Św. Łukasza o Narodzeniu Jezusa Chrystusa odczytał nasz maturzysta Radosław Jurczyk.

      Dalsza część naszego spotkania to wzajemne składanie życzeń, łamanie się opłatkiem i śpiewnie kolęd; jedną z najbardziej popularnych -Cicha Noc zaintonowała Pani Dyrektor. W międzyczasie młodzież mogła skosztować smaczne ciasta przygotowane przez nasze kucharki. W dobrym nastroju wychowankowie wysłuchali tradycyjne, zabawne fraszki pokazujące nasze codzienne życie w internacie. (autorem od lat jest Pan Zbyszek). Na zakończenie przybyli do nas Mikołajowie w tradycyjnych czerwonych strojach z efektownymi brodami i z obfitości serc rozdawali paczki naszym grzecznym jak zawsze wychowankom. Serdeczne podziękowania należą się Pani Beacie Matwiejuk za zaangażowanie i ogarnięcie całości swoim serduchem.

      Opracowała: Beata Matwiejuk

     • Podsumowanie akcji "I Ty możesz zostać Św. Mikołajem"

      Święta Bożego Narodzenia – to wyjątkowy czas, pełen magii i radości, ale to również czas otwartości na drugiego człowieka – dobra, miłości i uważności na potrzeby innych, najuboższych, chorych, opuszczonych...

      Co roku w okresie przedświątecznym, z inicjatywy Młodzieżowej Rady Internatu włączamy się w akcje charytatywne. Tym razem postanowiliśmy wesprzeć podopiecznych Fundacji ,,Pomóż im” – na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum dla Dzieci, organizując akcję pod hasłem ,, I TY możesz zostać Świętym Mikołajem”.

      Konkretnie odpowiedzieliśmy na list napisany do Świętego Mikołaja przez chorego Kacperka i jego rodzeństwo – Anię i Julię. Mamy nadzieje, że udało nam się spełnić ich marzenia, sprawić radość i uwierzyć w jego moc.

      Oprócz wymarzonych przez dzieci prezentów, w przygotowanych przez nas paczkach znalazły się – przybory szkolne, zabawki (maskotki, gry planszowe, puzzle), książki, kosmetyki pielęgnacyjne, słodycze.

      Pragniemy serdecznie podziękować Dyrekcji, Nauczycielom, Uczniom, Rodzicom i wszystkim tym, którzy włączyli się w tę cenną lekcję empatii i wrażliwości – za ogromny dar serca i wsparcie. 

      Szczególne podziękowanie kierujemy w stronę Wiktorii Klimaszewskiej i Zofii Aksiucik – za aktywną postawę, zaangażowanie i rozpropagowanie akcji oraz zbiórkę pieniężną wśród społeczności internackiej i szkolnej.

      Cieszymy się, że wśród nas znalazło się tak wielu pomocników Świętego Mikołaja!

      Jeszcze raz z serca dziękujemy, życząc radosnych Świąt Bożego Narodzenia i pomyślności w Nowym 2020 Roku.

                                                                                                                        Beata Matwiejuk, Małgorzata Chilińska

      13 grudnia, 2019 roku

     • Bożonarodzeniowa tradycja i współczesność w Internacie

      W świetlicy internatu w dniu 09.12.2019 r. odbyły się warsztaty decoupage. Wszyscy chętni wychowankowie mieli możliwość wykonania ozdób świątecznych według własnego pomysłu. Młodzież poznała nową technikę decoupage, którą będzie mogła wykorzystać do ozdabiania różnych powierzchni i przedmiotów użytku codziennego.

      W świat twórczych pasji i inspiracji, krok po kroku wprowadziła nas pani Barbara Jurczewska-Ignaciuk. Miła i życzliwa atmosfera była dobrym tłem do tworzenia i wspólnego spędzenia czasu wolnego w atmosferze zbliżających się Świąt.

      Opracowała: Barbara Jurczewska-Ignaciuk

     • Licealiada Województwa Podlaskiego w piłce siatkowej

      Ciąg dalszy zmagań naszych siatkarek. Kolejne starcie odbyło się w Sokółce. Zmierzyłyśmy się z dziewczętami z Grajewa i po bardzo zaciętej i wyrównanej walce wygrałyśmy 2:1 dopisując do naszego konta 2 pkt. Niestety z zawodniczkami z Kolna przegrałyśmy 2:0 Tutaj zawiodło przyjęcie zagrywki, zrobiło się nerwowo, w momencie kiedy opanowałyśmy już nasze emocje strata punktowa była już za duża aby móc ją odrobić.

      Cieszy nas, że do naszego zespołu (Vanessa Stabla. Patrycja Trykozko, Natalia Gajdowska, Julia Gajdowska, Aniela Kossakowska, Natalia Szczygielska) dołączają nowe zawodniczki: Magda Kosowska i Julia Stańczyk - tak, tak - nasze piłkarki świetnie radzą sobie również w piłce siatkowej. Ponadto do naszego teamu dołączyły: Maja Halicka, Oliwa Mosiej i Klaudia Wąsecka. Czekamy na powrót Natalii Dubowskiej i Gabrieli Borys.

      Emilia Lewkowicz

     • "Kartka bożonarodzeniowa - kultywujemy tradycje świąteczne”

      W oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia, które wszystkim kojarzą się z pachnącą choinką, mnóstwem prezentów oraz wysyłaniem i składaniem sobie życzeń,  2 grudnia 2019 zorganizowaliśmy w naszym internacie warsztaty plastyczne, podczas których własnoręcznie wykonaliśmy niepowtarzalne i oryginalne kartki świąteczne.

      Zajęcia były okazją do twórczej aktywności, rozwijania wyobraźni i ekspresji plastycznej a także wspólnego spędzenia wolnego czasu w atmosferze zbliżających się świąt. Wzorem lat ubiegłych, kartki przekażemy na kiermasz świąteczny, organizowany przez Szkolne Koło Caritas.

      Beata Matwiejuk

     • Propagowanie zdrowego stylu życia

      Biblioteka szkolna ZSOiT  zgodnie z kierunkami polityki oświatowej w roku szkolnym 2019/2020 zorganizowała Światowy Dzień bez Papierosa we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Białymstoku.
      Pani Ania Sokół pracownik PTOZOT w Białymstoku przeprowadziła prelekcję o szkodliwości palenia tytoniu oraz za pomocą smokelyzera dokonała pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu dla chętnych uczniów.

      Badanie było krótkie. Badany brał oddech i po 15 sekundach dmuchał do urządzenia. Po chwili znał już wynik.Pracownicy PSSE zorganizowali punkt profilaktyczno-edukacyjny gdzie uczniowie rozwiązywali testy wiedzy o zdrowiu. Prawidłowo rozwiązane testy wzięły udział w losowaniu 8 nagród, pozostali uczniowie ZSOiT otrzymali długopisy, fiszki i ulotki informacyjne, których sponsorem była PSSE w Białymstoku.Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, po raz trzeci odbyła się w naszej szkole.

      Barbara Jurczewska-Ignaciuk

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
   • zsoitbialystok@wp.pl
   • (+48) 85 653 00 73 (+48) 85 654 76 25
   • ul. Antoniuk Fabryczny 1 15-762 Białystok
   • www.zsoit.bialystok.pl