Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezja bez granic odbędzie się 28.02.2025 (piątek) o godzinie 9:00.
Hasłem tegorocznej edycji jest WIOSNA.
Wojewódzki Konkurs Poliglota odbędzie się 4.03.2025 (piątek) o godzinie 9:00.
ZAPRASZAMY!
Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezja bez granic odbędzie się 28.02.2025 (piątek) o godzinie 9:00.
Hasłem tegorocznej edycji jest WIOSNA.
Wojewódzki Konkurs Poliglota odbędzie się 4.03.2025 (piątek) o godzinie 9:00.
ZAPRASZAMY!
W dniu 29 listopada 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość nadania IX Liceum Ogólnokształcącemu w Białymstoku imienia Generała Ludwika Kmicica - Skrzyńskiego.
To wyjątkowe dla nas wydarzenie swoją obecnością uświetnili szczególni goście. W imieniu Prezydenta Miasta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego wziął udział jego zastępca Tomasz Klim, uczestniczył również Krzysztof Truskolaski - Poseł na Sejm RP, przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Jamróz oraz Podlaski Kurator Oświaty Agnieszka Krokos-Janczyło.
Nie zabrakło także dyrektorów białostockich szkół, przedstawicieli kościoła, policji, wojska. Pan Dyrektor dr Cezary Antoni Wysocki zabierając głos, zwrócił uwagę na szlachetną i patriotyczną postawę naszego patrona. Zapewniał, że ideały reprezentowane przez generała, takie jak poczucie obowiązku wobec ojczyzny, honor czy przywiązanie do tradycji narodowych, znajdą odbicie w postawach naszych uczniów.
Przybyli goście gratulowali nam wyboru takiego patrona, wskazując na jego determinację w walce o ojczyznę w czasie wojny polsko-bolszewickiej czy później w kampanii wrześniowej 1939 r.
Ważnym momentem uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy poświęconej generałowi Ludwikowi Kmicicowi-Skrzyńskiemu.
Ostatnim, formalnym, ale niezwykle symbolicznym, elementem naszego święta było odczytanie przez Panią Katarzynę Jamróz Uchwały Rady Miasta w sprawie nadania IX Liceum Ogólnokształcącemu imienia Generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego.
Jako społeczność szkolna mamy świadomość wielkości dziedzictwa pozostawionego przez naszego patrona. Postaramy się temu sprostać.
26 listopada 2024 w auli II Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów.
Stypendium to jest przyznawane każdego roku najzdolniejszym uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Wśród 128 stypendystów tegorocznej edycji znaleźli się także uczniowie naszej szkoły – Jakub Szkuta z VB TZ I Juliusz Ostrowski z IIIC LO. Serdecznie gratulujemy.
Uroczystość zaszczycili swoją obecnością:
Pan Krzysztof Truskolaski - Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej,
Pan Jacek Brzozowski - Wojewoda Podlaski,
Pani Agnieszka Krokos-Janczyło - Podlaski Kurator Oświaty,
Pan Tomasz Klim - Zastępca Prezydenta Miasta Białegostoku,
Pani Beata Laskowska - Wicekurator Oświaty,
Pan Marcin Piętka - Radny Rady Miasta Białegostoku
Podkreślono wagę ciężkiej pracy, wytrwałości oraz pasji, które stanowiły podstawę sukcesów stypendystów. Otrzymane wyróżnienie jest nie tylko nagrodą za dotychczasowe osiągniecia, ale również zachętą do dalszej pracy i rozwijania swoich talentów.
Taka gratka nie zdarza się co dzień! Dnia 22.11.2024r. 55 uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycieli (Elwira Brzostowska, Wioletta Maria Karczewska, Anna Mieleszko, Urszula Toczydłowska i Monika Kazimierczyk) wyruszyli na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie wystawy Titanic: The Artifact Exhibition, która zagościła w warszawskim Soho Art Center. Ekspozycja przyjechała prosto z Muzeum Nauki w Pittsburghu (USA). Chociaż TITANIC spoczywa na dnie Północnego Atlantyku, mogliśmy doświadczyć jego historii w sposób niezwykle realistyczny. Po wejściu na wystawę, przenieśliśmy się w czasie do kwietnia 1912 roku, gdy statek wyruszył w swoją pierwszą i ostatnią podróż. To niezwykłe doświadczenie rozpoczęło się od momentu, gdy otrzymaliśmy replikę karty pokładowej, wczuwając się w rolę konkretnego pasażera, aby następnie przeżyć podróż życia na TITANICU - od fascynującej budowy statku, przez eksplorację jego pełnowymiarowych luksusowych wnętrz, aż po tragizm zatonięcia. Komfort zwiedzania poprawił fakt, iż do dyspozycji mieliśmy audio przewodnik, lektor w języku polskim lub angielskim dokładnie opowiedział o każdym z eksponatów. W trakcie zwiedzania wystawy mieliśmy również okazję zgłębić tematykę dotyczącą odzyskiwania artefaktów z wraku statku oraz plany na zachowanie miejsca katastrofy dla przyszłych pokoleń. To nie tylko wystawa, to zanurzenie w historii, które pozwala na odczucie emocji i zrozumienie złożoności wydarzeń związanych ze statkiem TITANIC.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Fabryki Czekolady E.Wedel. Tutaj spełniły się nasze marzenia z dzieciństwa. Zanurzyliśmy się w czekoladowym świecie i użyliśmy wszystkich zmysłów by poznać sekrety produkcji przepysznych łakoci i historię firmy E.Wedel: obserwowaliśmy jak powstają praliny, słuchaliśmy dźwięków z plantacji kakaowca, w nozdrzach kręciła słodka woń, a na języku poczuliśmy smak prażonych ziaren i płynnej czekolady. Mniam!
Na koniec czekało na odkrycie Stare Miasto! Wieczorową porą razem z przewodnikiem wyruszyliśmy ulicami najstarszej części Warszawy. Odnaleźliśmy słynne zabytki takie jak Kolumna Zygmunta, Bazylika Archikatedralna czy mury miejskie oraz poznaliśmy ich historię. To były opowieści pełne ciekawostek. Poznaliśmy się się z Warszawą nieco bliżej!
"Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek" C.K. Norwid
Turniej Niepodległości w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych to już tradycja. Cała społeczność najpierw z powagą uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji SZKOŁA DO HYMNU, a później został rozegrany finał mistrzostw o Puchar Dyrektora Szkoły. W tym roku rywalizowali przedstawiciele V TZ ze swoimi kolegami z IVa LO. Największych emocji dostarczyło jednak starcie żeńskiej drużyny naszej szkoły z gronem profesorskim. Zaciętą walkę jak zwykle z niezwykłym humorem komentował trener Mirosław Dymek. Podkreślić wypada, że nie skupiał się tylko na obserwacji boiska, ale wciągał w komentowanie kibiców. Sprytnie manipulując emocjami nawet doprowadził do daleko wiążących deklaracji, takich jak pizza, przełożenie kartkówki z matematyki, czy w końcu anulowanie ocen niedostatecznych za prezentację z wos-u. Uroczystość zakończył słodki poczęstunek. Tym razem na torcie ufundowanym, przez Radę Rodziców, znalazło się zwycięskie zdjęcie konkursu IPN, wykonane przez Pana Tomasza Mieleszko i jego uczniów.
Tegoroczna uroczystość jest szczególna: jest poniekąd zapowiedzią nadania imienia IX Liceum Ogólnokształcącemu. W przyszłej edycji na pewno zostaną wkomponowane elementy upamiętniające gen Ludwika Kmicica- Skrzyńskiego.
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji autorstwa Pana Macieja Wiślaka. Do zobaczenia za rok!
W piątek 15 listopada uczniowie klas maturalnych 4ALO, 5ATZ i 5CTZ wzięli udział w wykładzie „Pełnoletni w służbie. Razem dla uczciwego Państwa” organizowanym przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, Delegatura w Białymstoku.
Tematem przewodnim była praca z informacją, tj.: na czym polega przyjęcie informacji, jak wpływają one do CBA, jak pracuje analityk kryminalny, na czym polega analiza billingów i danych finansowych, co to są czynności operacyjno-śledcze i czynności procesowe oraz cyberbezpieczeństwo. W trakcie spotkania uczniowie byli świadkami pozorowanego zatrzymania, dowiedzieli się na czym polega badanie poligraficzne i czy AI pomaga organom ścigania.
Dziękujemy za zaproszenie.
14 listopada uczniowie naszej szkoły wzięli udział w powiatowym etapie Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS i z wielką odwagą wyszli naprzeciw najtrudniejszym pytaniom, kształtując w sobie pozytywne postawy wobec ludzi zakażonych HIV i chorych na AIDS. Uczestnicy: Patrycja Leszczuk 3C TZ, Zuzanna Cieciorko 3B TZ, Antoni Kobus 4A LO, Wiktoria Łuczaj 5B TZ, Jakub Szkuta 5B TZ. Eliminacje odbyły się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku pod opieką Izabeli Zawistowskiej.
„Już nam zima nie straszna na dworze,
w usuwaniu jej skutków „ZIUTEK” nam pomoże”
Kochani Rodzice!
W imieniu waszych/naszych dzieci oraz nauczycieli i pracowników administracji i obsługi ZSOiT Białystok serdecznie Wam dziękuję za pomoc w zakupie traktorka, którego nazwaliśmy „ZIUTEK”.
Dzięki Waszej finansowej pomocy kochani Rodzice przede wszystkim nasi uczniowie, a Wasze pociechy będą miały odśnieżone zimą ciągi komunikacyjne, a wiosną, latem
i wczesną jesienią profesjonalnie skoszoną trawę.
Jesteście kochani !!! :) :) :)
Dyrektor ZSOiT Białystok
dr Cezary Antoni Wysocki
24 października 2024 r. rozpoczęła się XI kadencja Młodzieżowej Rady Miasta Białystok. W Urzędzie Miejskim nowo wybrani radni złożyli uroczyste ślubowanie. ZSOiT godnie reprezentował Robert Radomski z klasy 4c tz.
Gratulacje dla wszystkich radnych! Życzymy powodzenia!
Ewa Kalinowska - opiekun Samorządu Uczniowskiego
14 października 2024 r. w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie wręczono nagrody laureatom IV edycji Nagrody im. Grażyny Langowskiej. Celem Nagrody im. Grażyny Langowskiej – wybitnej nauczycielki, działaczki NSZZ „Solidarność”, posłanki na Sejm RP – przyznawanej przez Instytut Pamięci Narodowej, jest wyróżnienie wybranych nauczycieli i wychowawców krzewiących postawy patriotyczne.
Nagroda Centrali IPN przyznawana jest nauczycielom krzewiącym postawy patriotyczne w młodym pokoleniu w Polsce i poza granicami kraju. Nagroda Regionalna IPN, fundowana przez oddziały i delegatury IPN w całej Polsce, przeznaczona jest dla nauczyciela lub wychowawcy promującego patriotyzm wśród młodzieży na terenie danego oddziału IPN. W obecnej, IV edycji Nagrody w Instytucie Pamięci Narodowej przyznano 11 Nagród Regionalnych. Laureatką Nagrody Regionalnej (OBEN Białystok) została Pani Joanna Seredyńska nauczycielka historii w naszej szkole.
Serdecznie gratulujemy!
11 października 2024 roku społeczność naszej szkoły uroczyście obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Spotkaliśmy się wszyscy na uroczystym apelu zorganizowanym na sali gimnastycznej naszej placówki. Nad przygotowaniem uczniów do części artystycznej czuwali wychowawcy klas pierwszych, których uczniowie dzięki tradycyjnemu ślubowaniu stali się pełnoprawnymi członkami naszej szkoły, przyjmując na siebie obowiązek odpowiedzialnego reprezentowania jej w środowisku lokalnym.
Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem hymnu narodowego. Dyrektor szkoły dr Cezary Antoni Wysocki wygłosił przemówienie, w którym przywołał historię powołania Komisji Edukacji Narodowej, której data powstania (14 października 1773 roku) stała się dniem święta polskiej edukacji. Zwrócił uwagę, że Komisja pełniła wówczas rolę dzisiejszego ministerstwa oświaty. Warto podkreślić, że członkowie tejże Komisji kładli nacisk na to, aby uczeń poszerzał swoje horyzonty, zdobywał wiedzę praktyczną, a nie tylko uczył się na pamięć.
Kolejną osobą, która zabrała głos, była Przewodnicząca Rady Rodziców przy naszej szkole, p. Anna Sulima, która w krótkim przemówieniu wyraziła ogromną wdzięczność rodziców wobec dyrekcji, nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły za wszelką pomoc uczniom, za okazywane serce i życzliwość, za wyrozumiałość, cierpliwość. Życzyła, aby nasi nauczyciele nigdy nie stracili pasji i zapału do tego zawodu, bo dzięki temu młodzież naszej szkoły zaczyna budować swoją przyszłość i wytrwale osiąga stawiane jej cele.
Głos zabrała również przewodnicząca klas pierwszych, która w imieniu wszystkich pierwszaków podziękowała za możliwość przyjęcia ich do grona naszej społeczności.
Najważniejszą częścią spotkania było ślubowanie klas pierwszych IX Liceum Ogólnokształcącego oraz Technikum Zawodowego nr 1. Młodzież w strojach galowych z dumną i siłą w głosie powtarzała słowa ślubowania, którego najistotniejszym elementem była przysięga godnego reprezentowania szkoły, rzetelnego wypełniania obowiązków szkolnych, dbania o mienie szkolne, a przede wszystkim odnoszenie się do wszystkich z godnością i szacunkiem
Spotkanie było także okazją do złożenia podziękowań zasłużonym pracownikom naszej szkoły: dyrekcji, paniom z administracji, nauczycielom oraz tym wszystkim, których praca wpływa na doskonałe. Wszystkie te osoby zostały docenione za swoją pracę atrakcyjnymi nagrodami.
Uroczystość zakończyła się krótką częścią artystyczną przygotowaną przez p. Agnieszką Domańską. Młodzież odśpiewała dwie piosenki, które spodobały się publiczności zgromadzonej na sali.
25 września uczniowie klas pierwszych integrowali się w parku linowym Fast Park. Młodzież aktywnie spędziła czas wybierając dla siebie dostępne atrakcje. Podczas aktywności fizycznych mogli lepiej się poznać i zacząć budować zgrany zespół klasowy.
ZSOiT Białystok © 2020