„Podróże kształcą”. O prawdziwości tego powiedzenia przekonało się 41 uczniów naszej szkoły. W dniach 10-12.04.2024r. uczniowie pod opieką nauczycieli (Elwira Brzostowska, Małgorzata Chilińska, Agnieszka Pisanko – Borowik, Paweł Jabłoński) wyruszyli na trzydniową wycieczkę szlakiem świętokrzyskich tajemnic.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy pałac Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. W miejscu, które inspirowało pierwszego polskiego Noblistę z dziedziny literatury, poznaliśmy bliżej Henryka Sienkiewicza, nie tylko jako pisarza, ale też jako zapalonego podróżnika. Uczestniczyliśmy też w lekcji muzealnej na temat „Quo vadis”. Po tej wizycie autor “Krzyżaków” nie jest już tylko kolejną postacią z podręcznika do języka polskiego.
Kolejnym punktem programu była integracyjna gra miejska w Kielcach - wyścig w grupach po kieleckiej starówce. To interaktywna forma zwiedzania miasta w oparciu o miejsca, gdzie przebywali znani Polacy m.in. Józef Piłsudski, Tadeusz Kościuszko czy Bartosz Głowacki. Która drużyna pierwsza wykonała wszystkie zadania i dotarła do mety?
Drugiego dnia udaliśmy się na wycieczkę w góry świętokrzyskie. Doświadczony przewodnik pokazał nam najpiękniejsze szlaki górskie w okolicy Łysej Góry. Podczas wędrówki zobaczyliśmy klasztor na św. Krzyżu, unikatowe gołoborze, zrelaksowaliśmy się na platformie widokowej z pięknym widokiem oraz wysłuchaliśmy lokalnych opowieści i legend.
Kolejnym miejscem, które dostarczyło nam wielu ciekawych wrażeń był park etnograficzny w Tokarni - fantastyczne miejsce na plener fotograficzny rodem z „Chłopów” Reymonta. Tutaj poczuliśmy klimat pachnącej polskiej wsi. Spacer wśród drewnianych budowli pobudził naszą wyobraźnię, a dzięki barwnym opowieściom przewodnika łatwiej nam było zrozumieć codzienne życie dawnych mieszkańców.
Trzeciego dnia wycieczki udaliśmy się na zamek w Chęcinach. Poznaliśmy barwne dzieje warowni oraz związane z nią legendy. Wysokie wieże zapewniły nam niezapomniane widoki na piękną okolicę, a skarbiec i piwnice pozwoliły zbliżyć się do czasów, kiedy zamek był ważnym ośrodkiem władzy.
Wielu niesamowitych wrażeń dostarczyło nam zwiedzanie jaskini Raj - wyrzeźbionej przez najlepszą artystkę - Przyrodę. Ta niewielkich rozmiarów jaskinia krasowa jest prawdziwą perłą na mapie Europy. Śladem człowieka neandertalskiego i prehistorycznych zwierząt wyruszyliśmy na podziemną wyprawę w labiryncie finezyjnych form naciekowych. Każdy mógł przekonać się na własne oczy jak bardzo atrakcyjne jest to miejsce, ale niestety nie mogliśmy uwiecznić tego na zdjęciach.
Nie mogliśmy opuścić Ziemi Świętokrzyskiej bez zobaczenia najsłynniejszego polskiego drzewa – dębu Bartek. Ten olbrzymi pomnik przyrody to symbol siły i wytrzymałości natury, który od lat przyciąga turystów z całego kraju.
Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Z nostalgią wspominamy już przeżyte przez nas przygody. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu. Już nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki.