• Dzień integracji w naszej szkole

      Nowa szkoła to nowe wyzwanie. Dla niektórych bardzo trudne, dlatego, aby ułatwić uczniom klas pierwszych ich początek w naszej szkole, piątek, 23 września, stał się dniem integracji owych klas. Pomysłów na owocną integrację było wiele.

      Klasy 1a,b TZ oraz 1 e LO dzień te spędziły w Parku Linowym w Fastach. Wspólne pokonywanie wyznaczonych tras z pewnością przyczyniło się do scalenie zespołów klasowych.
      Pokonując grawitację i niejednokrotnie lęk przed lataniem integrowały się inne klasy naszego liceum, które odwiedziły Strefę Wysokich Lotów. 
      Sportową integrację miała również klasa 1 b LO, która kibicowała reprezentacji Polski U-21 podczas meczu rozegranego na stadionie miejskim. 
      Nieco spokojniej przebiegała zapewne integracja klas technicznych, które odwiedziły Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej. 
      Miejmy nadzieję, że czas ten został wykorzystany dobrze i nasze pierwsze klasy są już zgranymi zespołami.

     • Narodowe czytanie 2022

      Szkoła to ważne miejsce w życiu każdego człowieka. Pozwala zdobyć wykształcenie, nawiązać relacje międzyludzkie, czasami nawet uczy rozwiązywać konflikty. Słowem: przygotowuje młodych ludzi  do życia. Młodość zaś kieruje się swoimi zasadami, ma swoje własne wartości i przywileje. Epoką, która  bez wątpienia ceniła młodzież był romantyzm. Był to czas, w którym dominowała jednostka silna, mająca poczucie własnej wartości, dumna, ceniąca wolność, ojczyznę,  ale przede wszystkim gotowa walczyć o swoje ideały. To także czas ludzi wrażliwych na piękno świata, ludzi poznających go  nie tylko rozumem, ale przede wszystkim sercem: ​​​​​​​

      „Miej serce i patrzaj w serce” A. Mickiewicz „Romantyczność”

      To hasło polskiego romantyzmu pojawiło się w 1822 roku w wydanym tomiku poezji A. Mickiewicza zatytułowanym  „Ballady i romanse”.

      Rozpoczęło epokę walki o niepodległość naszego państwa, również poprzez krzepiące serca utwory, w których naród polski pojawia się jako Mesjasz narodów, gotowy poświęcić życie za ojczyznę. To także czas prostych zasad życia społecznego: kochaj, bądź częścią przyrody,  pamiętaj, że za winą zawsze stoi kara – taki prosty kodeks moralny, który przydałby się tak bardzo w naszych trudnych czasach.

      Społeczność naszej szkoły również w tym roku włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania.

      Podczas tegorocznej edycji odczytaliśmy wspólnie właśnie wybrane „Ballady i romanse” A. Mickiewicza. Młodzież chętnie słuchała rówieśników czytających historię biednej Karusi, którą po stracie Jasieńka mędrzec ze szkiełkiem i okiem o smalenie dub posądzał.        

      Z zaciekawieniem słuchaliśmy o losach strzelca, który za złamanie przysięgi został surowo ukarany:

      „On pod tym jęczy modrzewiem./

      Któż jest młodzieniec? Strzelcem był w borze.”

      A. Mickiewicz „Świtezianka”

       

      Poznaliśmy również historię jeziora Świteź. W poetycki sposób została nam przedstawiona opowieść o tym tajemniczym miejscu, w którym:

       

       „Świteź […] jasne rozprzestrzenia łona,

      W wielkiego kształcie obwodu,

      Gęstą po bokach puszczą oczerniona,

      A gładka jak szyba lodu.”.

       

      Narodowe czytanie trwało tylko jeden dzień, ale pozwoliło odkryć na nowo dawno minioną epokę. Przyczyniło się również do naszej integracji.

     • Dzień Chłopaka w ZSOiT

      Dzień 30 września był dniem szczególnym  dla chłopców ZSOiT w Białymstoku. Samorząd Uczniowski zaprosił całą społeczność uczniowską do wspólnej zabawy. Zagwarantował również przywileje dla każdego, kto w tym dniu zdecydował się założyć krawat lub muszkę - uczeń nie był pytany i nie pisał niezapowiedzianych sprawdzianów i kartkówek.

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

      Tegoroczne wakacje stały się przeszłością. 1 września 2022 roku społeczność naszej szkoły uroczystymi apelami rozpoczęła nowy rok szkolny. Na uroczystości, którą zainaugurował  dyrektor ZSOiT dr Cezary Antoni Wysocki obecni byli: uczniowie ,rodzice,  nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego przemówienia wygłosili: pan dyrektor oraz przewodnicząca Rady Rodziców, a także Samorząd Uczniowski.

      Przed nami rok wyjątkowy, bo naukę w naszej rozpoczyna bardzo wielu nowych uczniów, ale jak kilkakrotne podkreślił pan dyrektor Cezary Antoni Wysocki, wszyscy, czyli starsi uczniowie, nauczyciele,  dyrekcja, pozostali pracownicy chętnie będą pomagać w tym, aby ten początek nie był aż taki trudny. 
      Dr Cezary Antoni Wysocki podkreślił, że nasza szkoła daje nie tylko możliwość zdobywania wiedzy czy rozwijania pasji, ale pozwala młodym ludziom kreować wizerunek szkoły i atmosferę w niej panującą, chociażby poprzez czynny udział w działaniach Samorządu Uczniowskiego. 
      W swoim przemówieniu słusznie zauważył także, że szkoła daje możliwości, ale aby je wykorzystać, potrzeba przede wszystkim chęci do nauki i motywacji. 
      Wszystkim życzymy samych sukcesów w nowym roku szkolnym !!!

      „Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych  umysłów świat pełen jest pytań, na które warto poznać odpowiedzi.” 

      Zapraszamy do galerii zdjęć...

     • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022

      W piątek 24 czerwca 2022 r. w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. Honorowymi gośćmi byli: Tomasz Frankowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego,  Krzysztof Truskolaski - Poseł na Sejm RP i  Piotr Wołosik - dziennikarz „Przeglądu Sportowego”.

      Pan Dyrektor dr Cezary Antoni Wysocki pogratulował wszystkim uczniom wspaniałych osiągnięć w nauce i sporcie, a ich wychowawcom, nauczycielom i trenerom podziękował za mądre towarzyszenie swoim podopiecznym w ich edukacji.
      Zaproszeni goście i Dyrekcja szkoły wręczyli nagrody, świadectwa z biało-czerwonym paskiem, a także stypendia motywacyjne i sportowe oraz dyplomy i podziękowania dla tych, którzy aktywnie uczestniczyli w życiu szkoły, wykazali się wszechstronnymi zainteresowaniami i zdolnościami. 
      Koniec uroczystości uwieńczony był występem muzycznym Miejskiej Orkiestry Dętej oraz życzeniami udanych wakacji.

      Dyrekcji, nauczycielom, wszystkim pracownikom szkoły:
      DZIĘKUJEMY !! Życzymy bezpiecznych, spokojnych, ciepłych i wspaniałych wakacji!!

      Do zobaczenia we wrześniu!

     • Polsko - niemieckie spotkanie młodzieży

      Gdańsk to cudowne miasto, w którym po dwuletniej przerwie mogliśmy ponownie uczestniczyć w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży. Koordynatorem projektu w naszej szkole jest pani wicedyrektor Wioletta Maria Karczewska, jako opiekun uczestniczyła też w nim pani Joanna Danuta Silwonik. Tegoroczny projekt   przebiegał pod hasłem „Solidarni w Europie”, odbył się w dniach  29.05-03.06.2022. Podczas wyjazdu mieliśmy okazję poznać najciekawsze zakątki Gdańska, po mieście poruszaliśmy się w polsko-niemieckich grupach, w których również wykonywaliśmy najróżniejsze zadania. Wspólne rozmowy pomogły nam poznać nie tylko samych Niemców, ale również ich kulturę, podejście do świata i historii, której cały czas jesteśmy świadkami. 

      Pierwszy dzień minął nam na wspólnym zwiedzaniu rynku ,gdzie podczas gry terenowej poznawaliśmy historię oraz magiczne zakamarki ulicy Długiej. Wspólne wykonywanie zadań  na początku nie było proste, lecz z każdą minutą coraz szybciej znajdowaliśmy poszczególne miejsca, bądź obiekty. Wspólnie spędzony czas przybliżył nas do siebie, a potem było już tylko lepiej, udaliśmy się do kręgielni, w której czas spędziliśmy na grze, rozmowach oraz wspólnym jedzeniu. 
      Drugi dzień rozpoczęliśmy zabawą, w której mieliśmy za zadanie bez użycia słów ustawić się według miesiąca urodzenia, a następnie według rozmiaru buta. Zabawę  zdecydowanie “wygrał” Julian, uczeń z Niemiec, który nosi obuwie nr 47Po zabawach wspólnie udaliśmy się do Muzeum II Wojny Światowej. Tam  dzięki interaktywnym urządzeniom mogliśmy w przystępny sposób zwiedzać liczne wystawy. Zwiedzanie zakończyliśmy grupowym podsumowaniem, każdy wyraził swoje wrażenia, a koordynator projektu opowiedział wiele interesujących ciekawostek i faktów na temat samego muzeum. Głodni udaliśmy się do restauracji o ciekawej nazwie „AZIMA”, prowadzonej przez rodowitą krymską Tatarkę Susann İzzetdinov. Właścicielka  podała nam wyśmienite chinkali wypełnione mięsem i bulionem, oczywiście nie zabrakło wersji  dla wegetarian. Uchodźczyni podzieliła się z nami swoimi opowieściami i emocjami towarzyszącymi ucieczce  z Krymu oraz obecnej sytuacji w Ukrainie. Tuż po obiedzie wybraliśmy się na spacer, podczas  którego poznaliśmy  życiorys Güntera Grassa. Był to pisarz tworzy w XX w., niegdyś mieszkał w Gdańsku przy ulicy  Lelewela 13. Był on  autorem powieści pt. „Blaszany bębenek”, za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
      Dzień dziecka zaczął się dla nas niespodzianką, wspólnie udaliśmy się w okolice  żurawia gdańskiego, gdzie czekał na nas najprawdziwszy okręt piracki, popłynęliśmy nim na Westerplatte. Na własną rękę zwiedzaliśmy zabytki i pozostałości po II Wojnie Światowej. Kiedy wróciliśmy na suchy ląd Gdańska, zaskoczył nas deszcz, co nie przeszkodziło nam w odszukaniu lokalu, w którym mogliśmy zjeść obiad. Najedzeni mogliśmy zwiedzać miasto i spędzać wolny czas na ulubionych czynnościach większości z nas, zakupach. 
      Czwartek zaskoczył wszystkich  pogodą, co nie powstrzymało nas przed podróżą do Oliwy, gdzie przepiękny park stanął  przed nami otworem. Czas w parku spędziliśmy na podziwianiu ogrodu japońskiego, niewielkich wodospadów, palmiarni oraz  niezwykłych roślin. Nie zważając na deszcz udaliśmy się do pięknie zdobionej katedry na koncert organowy. Brzmienie instrumentu było nieziemskie, a każdy mógł poczuć klimat tego miejsca. Jak na zawołanie po wyjściu ujrzeliśmy słońce, wspólnie ruszyliśmy na pociąg, który zawiózł nas prosto do Sopotu. Zwiedzanie molo, wspólne zabawy na plaży, rozmowy i przepyszne jedzenie to definicja tego dnia, zabawa była przednia, a budynki tego miasta były niesamowite. 
      Ostatni dzień spędziliśmy na przedstawieniu  naszych prezentacji tworzonych w grupach polsko niemieckich oraz dyskusji na ich temat. Po pożegnaniu grupy niemieckiej sami udaliśmy się na pociąg powrotny prosto do Białegostoku. Realizacja projektu dała nam wiele radości i satysfakcji.

      Wiktoria Czajkowska kl. IBTZ

  • Kontakt

   • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych
   • (+48) 85 653 00 73 - sekretariat
    (+48) 85 653 32 15 - księgowość
    (+48) 85 651 37 18 - internat
   • ul. Antoniuk Fabryczny 1
    15-762 Białystok
    Poland
   • www.zsoit.bialystok.pl